اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی؛ اتحادیه ای پویا

  0
  43
  اتحادیه صنعت چاپ خراسان

  علی مغانی گفت: اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی همواره فعال بوده و اقدامات بسیار مؤثری نیز برای بهبود وضعیت چاپ استان خراسان رضوی انجام داده است.

  اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی یکی از فعال‌ترین اتحادیه‌های استانی است و علی مغانی رئیس این اتحادیه یکی از چاپخانه‌داران مطرح و بزرگ حوزه چاپ است. وی درباره فعالیت‌های اتحادیه صنعت چاپ استان خراسان رضوی به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی همواره فعال بوده و اقدامات بسیار مؤثری نیز برای بهبود وضعیت چاپ استان خراسان رضوی انجام داده است.

  وی افزود: زمانی که اتحادیه را تحویل گرفتیم، این اتحادیه فقط 10 تا 15 عضو با پروانه صنفی داشت که در حال حاضر به 450 عضو رسیده ‌است. از دیگر اقدامات اتحادیه ساخت پنج سوئیت شیک و مجهز برای فعالان حوزه چاپی در استان‌ های دیگر بود تا زمانی که به مشهد می ‌آیند بدون پرداخت هزینه در آنجا اقامت کنند.

  وی در ادامه بیان داشت: اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی پنج کمیسیون فعال دارد؛ علاوه بر این در بهترین جای مشهد اقدام به تأسیس شهرک صنعتی برای چاپخانه‌ داران این استان کرده ایم. لازم به ذکر است که تا کنون 120 واحد زمین واگذار شده است که 50 درصد آن ساخته شده و به فعالیت مشغول هستند.

  مغانی در ادامه دیگر اقدامات اتحادیه را کمک به آموزش تخصصی در حوزه چاپ دانست و گفت: 20 نفر از جوانان بااستعداد به دانشگاه فردوسی فرستاده شده و دوره MBA را در آنجا گذرانده ‌اند که اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی حدود 100 میلیون تومان از هزینه‌ های تحصیل این عزیزان را با کمک وزارت ارشاد تقبل کرده است.

  وی در ادامه افزود: یکی دیگر از کارهایی که در این حوزه توسط اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی انجام شده است بازگرداندن چاپ دیجیتال به اتحادیه است که زیرمجموعه اتحادیه چاپ و تکثیر قرار گرفته بود.

  مدیر اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی درباره‌ی وضعیت چاپ مشهد و استان خراسان رضوی و همچنین تأثیر ویروس کرونا بر این حوزه بیان داشت: همان‌طور که می ‌دانید در دوره کرونا ما با تعطیلی اجباری روبرو شدیم؛ تعطیلات از یک ‌سو و گرانی مواد اولیه از سوی دیگر شرایط را روز به ‌روز برای فعالان این حوزه سخت‌تر می‌ کند.

  مغانی در ادامه افزود: عدم مدیریت صحیح در کل کشور باعث شده است که واحدهای تولیدی دچار مشکلات زیادی شوند. دولت تدبیر لازم برای تأمین مواد اولیه موردنیاز برای این صنعت را اتخاذ نکرده است. ما دو ماه تعطیلی قبل از عید داشتیم یعنی عملاً درآمدی وجود نداشت، در این برهه مجموعه‌داران حقوق و بیمه کارگران را از جیب پرداخت کردند.

  وی درباره سفارشات چاپی استان خراسان گفت: این استان به دلیل هم‌جواری با کشورهایی چون افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای صادرات برخوردار است. در سال گذشته چیزی حدود 9 هزار میلیارد ریال صادرات چاپی به کشورهای همسایه داشتیم که آمارش موجود است.

  رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی در پایان بیان داشت: همه صنایع باید دائم به فکر به‌روز‌رسانی باشند؛ به این معنا که باید ماشین‌آلات خود را به‌روز کرده و کارکنان را نیز مجبور به گذراندن دوره‌های جدید و یادگیری مداوم کنند. اگر ما بخواهیم در حوزه چاپ به شیوه سنتی برخورد کنیم ظرف چند سال آینده از دور خارج می‌شویم. در همین رابطه نیز اتحادیه صنعت چاپ مشهد دست به اقدامات مهم و مؤثری زد که مشروح آن را برایتان بیان کردم و مهم‌ترین آن ساخت شهرک صنعتی توس بود؛ با این کار مجموعه‌ها به لحاظ کم شدن هزینه‌های حمل‌ونقل و ایجاد رفاه برای کارگرانشان سود فراوانی برده‌اند.

  بیشتر بخوانید: صنعت چاپ خراسان رضوی؛ پیش به سوی آینده ای روشن

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × پنج =