چاپخانه‌ های نونوار

  کتاب از اسلحه مهم تر است

  0
  59
  چاپخانه

  مرحوم مرتضی نوریانی که به پدر صنعت چاپ ایران مشهور شده است، خدمات بسیار ارزنده و به یادماندنی به چاپخانه های سراسر کشور ارائه داد و باعث تجهیز و نو سازی ناوگان صنعت چاپ کشور شد و همواره چاپخانه داران ایران از او به نیکی یاد می کنند. 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، همشهری نوشت: بازار ترجمه و تالیف تکانی اساسی خورده بود. حسینقلی‌ خان مستعان با ترجمه ‌هایش کتاب‌ نخوان‌ها را هم به بازار کتاب کشانده بود. رمان‌ های اجتماعی یکی پس از دیگری می ‌آمدند و قلم هدایتِ جوان دل ‌ها می ‌ربود.

  شمار درس ‌خوانده‌ ها و از فرنگ ‌برگشته ‌ها بیشتر شده بود و طبعاً اهل کتاب هم. اقدامات رضاشاه مطبوعات موافق و مخالف را حسابی سرگرم کرده بود و همه آنان که دستی بر آتش داشتند، خوب و پرملاط می ‌نوشتند، اما یک جای کار می ‌لنگید؛ هنوز از چاپ چشم ‌نواز و درست و حسابی خبری نبود.

  مرتضی نوریانی رؤیای نونوار کردن صنعت چاپ ایران را در سر داشت و وقتی یک آلمانی روشنفکر به او گفت: «ما در آلمان عقیده داریم کتاب از اسلحه مهم ‌تر است زیرا کتاب رکن اصلی فرهنگ به شمار می ‌رود و هر ملتی که فرهنگی غنی دارد، خود به ‌خود به تمام اصلاحات بنیادی دست می ‌یابد»، دلش پر کشید و ذهنش به کجاها که نرفت؛ چاپخانه ‌های مجهز و به‌روز که محصولاتش چشم را می‌ نوازد و اندیشه را فربه می‌ کند. مسیر برایش روشن شده بود.

  تکثیر افکار قلمی ‌شده بهترین هدف بود. سال 1309شمسی، در شمال غربی سبزه‌ میدان، تجارتخانه مرتضی نوریانی را تاسیس کرد. راهش ناهموار بود و دستانش خالی، اما نظم و دقت و درستی‌ اش مثال‌ زدنی و به‌ واسطه همین صفاتش کارها جور شد. ماشین‌ های چاپ را از آلمان وارد کرد و برای آن‌ دسته از مشتریانش که سرمایه کافی نداشتند، از اعتبار خودش مایه می‌ گذاشت تا بتوانند وام بانکی با اقساط بلند مدت بگیرند. این چنین بود که روحی تازه در کالبد چاپخانه‌ ها دمیده شد و مرتضی نوریانی شد پدر صنعت چاپ ایران.

  بیشتر بخوانید: صد چهره ماندگار صنعت چاپ ایران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 + 5 =