شهرک صنعتی توس مشهد نیازمند ارائه تسهیلات ساخت وساز

  گفت و گو با عباس سرابیان تبریزی؛ عضو هیئت مدیره اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی

  0
  37
  شهرک توس مشهد

   عضو هیئت مدیره اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی گفت: تأسیس شهرک صنعتی توس مشهد برای صنعت چاپ مشهد مفید بوده اما نیاز به حمایت و توجه دولت دارد و جا دارد دولت در این بین تسهیلاتی را برای ساخت در اختیار چاپخانه‌داران قرار دهد.

  عباس سرابیان تبریزی از مجموعه‌داران موفق و باسابقه در حوزه چاپ استان خراسان رضوی است. او از نسل دوم چاپخانه‌ داران مشهد است و هم ‌اکنون مدیریت مجموعه چاپی مینو و یک چاپخانه دیگر در شهرک صنعتی توس مشهد را به عهده ‌دارد. وی درباره چند و چون اوضاع چاپ مشهد به خبرنگار چاپ نشر آنلاین گفت: به‌ طور کلی استان خراسان به دلیل هم‌ جواری با همسایگان قسمت شرقی کشور در بخش صادرات به خوبی عمل کرده است؛ اگر چه رکود اقتصادی اخیر رمق صنعت چاپ را گرفته است اما همچنان می ‌توان به آینده این حوزه امیدوار بود.

  شهرک توس مشهد

  سرابیان تبریزی در ادامه بیان داشت: بعد از گرانی ارز وضعیت چاپ فلکسو نسبت به سایر حوزه‌ های چاپی خیلی بد نشد، به این دلیل که بیشتر مواد اولیه این بخش در کشور تولید می ‌شود. همان‌ طور که می ‌دانید چند ماهی است که وضعیت بحرانی بوده و واحدهای تولیدی کار نکرده ‌اند. صنعت چاپ هم وابسته به واحدهای تولیدی است و مشکلات این بخش بر کار ما اثر گذار است، در حال حاضر نیز 90 درصد از چاپخانه ‌ها تقریباً در حالت تعطیل به سر می برند و شاید 10 درصد از مجموعه ‌های بزرگ هستند که کار می ‌کنند.

  وی در ادامه به بیان وضعیت سفارش ‌پذیری و برون ‌سپاری خراسان رضوی در رسته ‌ی چاپ اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت چاپ مشهد از نظر بخش بسته‌ بندی بسیار قوی عمل کرده و در اخذ سفارش ‌های متعدد از خارج استان موفق بوده است، در بخش نشر کتاب نیز خوب بوده و کمتر سفارشی به خارج از استان ارجاع داده شده است.

  مدیر چاپ مینو یکی از نقاط عطف کارنامه صنعت چاپ مشهد را تأسیس شهرک صنعتی توس مشهد دانست و افزود: تأسیس شهرک صنعتی توس مشهد برای صنعت چاپ مشهد مفید بوده است اما نیاز به حمایت و توجه دولت دارد. هزینه‌ های ساخت این روزها بسیار سرسام‌آور است. هزینه خرید آهن چندین برابر شده است و جا دارد دولت در این بین تسهیلاتی را برای ساخت در اختیار چاپخانه‌داران قرار دهد.

  بیشتر بخوانید: اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی؛ اتحادیه ای پویا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × 5 =