کاهش چاپ نشریات آذربایجان غربی با گرانی مواد اولیه

  0
  44
  چاپ نشریات آذربایجان غربی

  گران شدن کاغذ ، زینک و سایر مواد اولیه برای چاپ نشریات مکتوب، سبب شده امروزه فقط 50 درصد از نشریات دارای مجوز استان به حیات خود ادامه دهند و از سوی دیگر عدم توازن نرخ چاپ در استان و تفاوت قیمت چاپ نشریات آذربایجان غربی با سایر استانها سبب شده تا رسانه های مکتوب استان از گردونه چاپ خارج شوند.

  به گزارش خبرگزاری چاپ و نشر آنلاین به نقل از فارس، سه سال است که بحران کاغذ دامن رسانه‌های مکتوب را گرفته است، از آذر 96 وقتی گران شدن قیمت کاغذ در کشور اعلام شد، نشریات مکتوب نیز با مشکل کمبود کاغذ مواجه شدند به طوری‌که رهبر معظم انقلاب در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دستور پیگیری کمبود کاغذ و مشکلات پیش روی صنعت چاپ را دادند.

  هر چند اقدامات دست و پا شکسته ای توسط دولت انجام شد ولی هیچ یک از این اقدامات گرهی از کار نشریات باز نکرد و تمام این افزایش قیمت ها خود را در خروجی مطبوعات نشان داد و همچنان مواد اولیه صنعت چاپ سیر صعودی دارد به طوری که گرهی را که روزی می‌شد با دست باز کرد، چنان کور کرده‌اند که امروز به دشواری با دندان باز شود.

  کنار تمام تهدیدهای ناشی از چند برابر شدن قیمت مواد اولیه چاپ، کاهش تقاضای بازار به دلیل گسترش رسانه های مجازی سبب شد تا چاپ نشریات آذربایجان غربی ریزش مخاطب داشته باشند و عملا درآمد حاصل از تک فروشی نیز عاید رسانه ها نشود و نشریات بیش از پیش خود را در خطر ببینند.

  سوء استفاده بسیاری از چاپخانه داران و لیتوگرافی های آذربایجان غربی در غفلت و عدم نظارت کافی تشکل‌های صنفی صنعت چاپ، بی توجهی تشکل های صنفی رسانه‌ای وعدم نظارت سایر دستگاه های متولی، تیشه به ریشه مطبوعات زده ، به طوری که طی سال‌های اخیر با عدم توازن در قیمت تمام شده چاپ نشریات آذربایجان مواجه شدیم و نشریاتی که تا سال 96 در داخل استان و به قیمت نازل تری به روی دکه های مطبوعاتی می رفتند به یکباره با قیمت فزاینده و نجومی مواجه شدند.

  کاهش چاپ نشریات آذربایجان غربی با گرانی مواد اولیه

  از میان تمام مشکلات، نبود اتحاد رویه در قیمت اعلامی از سوی چاپخانه ها و لیتوگرافی های استان آذربایجان غربی سبب شد تا تیرخلاص بر پیکر مطبوعات استان زده شود به طوری که با استعلام قیمت تمام شده نشریات، از لیتوگرافی و چاپخانه‌های استان به خوبی آشفته بازار صنعت چاپ استان نمایان می شود.

  با بررسی میدانی خبرنگار خبرگزاری فارس، این اختلاف قیمت حتی به سه برابر در بین چاپخانه‌های داخل استانی نیز می رسد و موضوع زمانی بغرنج تر می شود که در حالت مقایسه ای، قیمت تمام شده چاپ نشریات در استان، چندین برابر قیمت استان‌های همجوار است به طوری که نرخ هر دور چاپ نشریات آذربایجان غربی با شمارگان 1000  تایی در استان 2 میلیون تا 3 میلیون تومان و بالاتر و در استان های همجوار این نرخ از 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

   تمام این مشکلات دست به دست هم داد تا امروز حیات نیمی از رسانه های مکتوب استان به خطر بیافتد و مشمول ماده 16 قانون مطبوعات(عدم نظم در انتشار) شوند و اندک رسانه ای که تاب آوری بالایی داشتند برای ادامه حیات موقت خود خود تعدیل نیرو کرده و یا دست به دامن تسهیلات بانکی  و یا تبلیغات شدند.

  فقط 50 درصد نشریات آذربایجان غربی در حال انتشار هستند

  معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: 117 چاپ نشریات آذربایجان غربی دارای مجوز هستند که از این تعداد فقط 60 نشریه در حال انتشار بوده و از بین این نشریات نیز تعداد انگشت شماری از نشریات مکتوب استان چاپ منظم دارند.

  امید سیاح به دلایل رکود چاپ نشریات آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: پایین بودن زیرساخت های اقتصادی استان، عدم تخصیص یارانه برای نشریات با مجوزهای جدید، بالا بودن هزینه چاپ، ثابت ماندن تعرفه های آگهی در چند سال اخیر و ضعف رسانه ها در مخاطب شناسی، عمده دلایل رکود نشریات استان آذربایجان غربی است.

  وی با بیان اینکه آگهی ها حیات و ممات اقتصاد رسانه ها را تامین می کنند، تصریح کرد: آگهی ها به دو صورت دولتی و بخش خصوصی به رسانه ها تزریق می شود که نوع دولتی آگهی ها به دلیل رغبت بیشتر مدیران دستگاه های اجرایی، به سمت و سوی روزنامه های سراسری هدایت می شود و عملا رسانه‌های استان که همه (به جز 2 مورد) کثیرالانتشار نیستند از آگهی های دولتی محروم می شوند و از سوی دیگربه دلیل ساختار اقتصادی استان که صنعتی نیست و پایه کشاورزی دارد بخش خصوصی توان درج آگهی در نشریات را ندارد و عملا نشریات استانی نمی توانند از طریق آگهی سرپا بایستند.

  معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به عدم توانایی رسانه ها در مخاطب شناسی را از دیگر آفت های مطبوعات عنوان کرد و گفت: 60 تا 80 درصد نشریاتی که بر روی کیوسک های مطبوعاتی استان می رود به مراکز توزیع برمی گردد و این آمار نشان می دهد که رسانه های استان عایدی از تک فروشی ندارند.

  سیاح با انتقاد از رویه پیش روی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبنی بر عدم حمایت از رسانه های جدیدالتاسیس، این رویه را ناخوشایند اعلام کرد و افزود: با وجود اینکه چندین رسانه جدیدالتاسیس استان نظم در انتشار داشته و محتوای تولیدی خوبی دارند با حذف حمایت های دولت از رسانه های جدیدالتاسیس، پس از مدتی با مشکل مواجه می شوند و ضرورت دارد معاونت مطبوعاتی صرفا نظم در انتشار را برای حمایت های دولتی در نظر بگیرند نه مدت زمان اخذ مجوز را.

  وی ثابت ماندن تعرفه آگهی ادارات را از دیگر معضلات عنوان کرد و گفت: برخی ادارات استان قیمت رپرتاژها را در 10 سال اخیر افزایش نداده اند و از سوی دیگر دستگاه های اجرایی با دور زدن قانون به جای تجمیع آگهی ها در اداره ارشاد و واگذاری آگهی ها از طریق سامانه مربوطه به نشریات، آگهی ها را دستی وبا قیمت بسیار پایین در چند نشریه خاص به چاپ می رساند و این امر ماهیت توزیع متوازن آگهی ها بین نشریات استانی را زیر سوال می برد.

  معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نبود نرخ ثابت برای چاپ نشریات توسط چاپخانه های استان را مشکل جدی مطبوعات عنوان کرد و اظهار داشت: باید نهادهای نظارتی نسبت به تک نرخی کردن قیمت چاپ نشریات اقدام کنند تا نشریات مکتوب بیش از این دچار مشکل نشوند.

  سیاح با بیان اینکه تاکنون هیچ یک از مدیران رسانه های مکتوب از وضعیت موجود به معاونت مطبوعاتی گلایه ای نکرده اند تا پیگیر موضوع شویم، خاطرنشان کرد: مدیران رسانه به جای تلاش برای بهبود شرایط موجود در استان،  چاپ نشریه را به سایر استان های همجوار می برند که با تداوم این روند، طی سال های آینده زوال و نابودی چاپخانه های استان را نیز شاهد خواهیم بود و ضرورت دارد معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی مستقیم نظارت بر چاپخانه های استان است با اتحادیه چاپخانه داران جلسه ای تشکیل داده و سریعا نسبت به تک نرخی کردن هزینه های چاپ نشریات اقدام کنند.

  وی اعلام کرد: در حال حاضر هر یک از چاپخانه های استان نرخ مخصوص خود را داشته و عملا نرخ ثابتی برای نشریه ای که تیراژ ثابتی دارد در چاپخانه های استان متفاوت بوده و این در حالی است که علاوه بر بالا بودن کیفیت چاپ در استانهای همجوار، قیمت نیز در سایر استان ها به مراتب پایین تر از استان آذربایجان غربی است.

  اداره کل ارشاد آذربایجان غربی نظارتی بر چاپخانه ها ندارد

  رییس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی نیز گفت: قیمت ارائه شده در چاپ نشریات آذربایجان غربی  در دور اول چاپ 300 هزار تومان برای 4 زینک اعلام شده و در این قیمت گذاری تمام  هزینه ها از جمله هزینه مرکب، حق کارگر و سایر اقلام در نظر گرفته شده است و علاوه بر این 120 هزار تومان برای چاپخانه باقی می ماند.

  مجید محبی تصریح کرد: در صورتی که چاپخانه ای خلاف این عمل کند، لازم است مدیران رسانه ها نسبت به طرح شکایت به اتحادیه اقدام کنند.

  وی با بیان اینکه کار چاپ، به عنوان کار خدماتی تلقی می شود و قیمت گذاری در این زمینه نیز اختیاری است، تصریح کرد: هر ساله در اتحادیه قیمت گذاری داریم و لیست قیمت ها را به اصناف اعلام می کنیم ولی مشکل اساسی از این ناشی می شود که این قیمت گذاری در کمیسیون عالی نظارت ثبت نمی شود به طوری که قیمت مصوب در این خصوص نداریم.

  رییس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی افزود: قیمت تمام شده چاپ در استان همجوار( آذربایجان شرقی) به مراتب ارزان تر ازچاپ نشریات آذربایجان غربی است چرا که در سایر استانها توانسته اند با جذب هر چه بیشتر مشتری، قیمت تمام شده را پایین بیاورند ولی در چاپ نشریات آذربایجان غربی نتوانسته ایم به این وضعیت برسیم.

  محبی با بیان اینکه سال گذشته در مرحله نخست توانستیم زینک دولتی به میزان 3 میلیارد تومان تهیه و در اختیار لیتوگرافی ها قرار دهیم، اعلام کرد: هر زینک به قیمت 11 هزار تومان خریداری و در اختیار لیتوگرافی ها قرار داده شد و در مواردی شاهد تخلف لیتوگرافی ها بودیم که با لیتوگرافی های متخلف برخورد شد.

  وی با انتقاد از روند واگذاری زینک با قیمت دولتی توسط وزارت ارشاد، به چاپخانه ها، گفت: زمانی که وزارت ارشاد بین چاپخانه ها زینک یارانه ای توزیع می کند به دلیل عدم هماهنگی و عدم اطلاع از میزان زینک واگذار شده به هر چاپخانه، نمی توانیم نظارتی بر روند استفاده این زینک ها داشته باشیم.

  محبی اعلام کرد: از واحد نظارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان درخواست کرده ایم تا بر روند استفاده از این زینک ها نظارت کند و باید منتظر نظارت های این سازمان باشیم.

  وی با بیان اینکه لیتوگرافی یا چاپخانه هایی که زینک دولتی دریافت کرده اند نباید زینک را به قیمت آزاد برای نشریات محاسبه کنند، اظهار داشت: سال گذشته از تمام لیتوگرافی های استان درخواست کردیم تا لیست زینک هایی که استفاده کرده بودند را در اختیار اتحادیه قرار دهند ولی متاسفانه در این خصوص راستی آزمایی نشد.

  محبی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید در این خصوص نظارت داشته باشد، اعلام کرد: اداره کل ارشاد اسلامی استان نظارتی بر چاپخانه ها ندارد و همکاری این اداره کل با چاپخانه داران نیز بسیاری ضعیف است.

  رییس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان غربی اعلام کرد: علاوه بر این شاهد هستیم در سایر استانها نشریات با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به تهیه زینک و کاغذ یارانه ای اقدام کرده اند ولی اداره ارشاد استان در این زمینه ضعیف عمل می کند.

  بیشتر بخوانید:

  برخورد قانونی با واحدهای بدون جواز

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × چهار =