مدیر گروه سپکا| کمبودها و افزایش قیمت مواد اولیه صنعت چاپ

  بررسی وضعیت بازرگانی صنعت چاپ در دوران کرونا

  0
  42
  گروه سپکا

  مدیر گروه سپکا گفت: الکل ایزوپروپیل یکی از کمبودهای صنعت چاپ بود که که با افزایش قیمت روبرو شد زیرا دولت دستور داده بود تمامی الکل ‌ها برای بخش سلامت مصرف شوند؛ در ماه‌ های بعدی کمبود این کالا جبران شد اما افزایش قیمت همچنان ادامه داشت.

  مهرداد شاهواری، مدیر گروه سپکا درباره‌ی وضعیت بازرگانی چاپ در روزهای شیوع ویروس کرونا به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: این بحران بر حوزه چاپ تأثیرات فراوانی گذاشته است.

  وی افزود: گروه سپکا به ‌عنوان واردکنندگان ملزومات چاپی با معضلات فراوانی دست به گریبان بودیم. صنف ما با کمبود شدید کالا مواجه شده، علاوه بر تمامی این موارد دولت نیز کمک‌ های ارزی خود را برداشت و برای جلوگیری از شیوع بیماری مجبور به بستن مرزها نیز شده است، تمامی این موارد باعث بالا رفتن شدید قیمت مواد اولیه  صنعت چاپ شد.

  گروه سپکا

   

  شاهواری تاکید کرد: یکی از اقلامی که کمبود آن در صنعت چاپ بسیار حس شد، الکل ایزوپروپیل بود، ما شاهد افزایش سه الی چهار برابری قیمت ‌ها در این رسته بودیم. دولت دستور داده بود تمامی الکل ‌ها برای بخش سلامت مصرف شوند و همین امر باعث کمبود و افزایش قیمت شدید این ماده اولیه شد؛ در ماه‌ های بعدی کمبود این کالا جبران شد اما افزایش قیمت همچنان ادامه داشت.

  وی در ادامه افزود: ما هر سال در ماه‌ های فروردین و اردیبهشت نمایشگاه کتاب داشتیم، این رویداد مهم تأثیر مثبتی بر کار حوزه چاپ می‌ گذاشت که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا نمایشگاه را نیز از دست دادیم و به این ترتیب بخش قابل ‌توجهی از درآمدی که در این روزها عاید فعالان این حوزه می ‌شد از بین رفت.

  مدیربازرگانی گروه سپکا افزود: چاپ به دو بخش کلی تقسیم می ‌شود؛ بسته ‌بندی و چاپ انتشاراتی، نکته مثبت اینجا است که به‌ هر حال بخش‌ های مربوط به مواد غذایی و شوینده ‌ها که به بخش بسته‌ بندی مربوط می ‌شوند همچنان فعالیت می‌ کنند و از یک رونق نسبی برخوردار هستند.

  وی تصریح کرد: بخش چاپ بسته بندی به دلیل وابستگی به تولیدات و مواد اولیه موردنیاز، به دستور وزارت بهداشت در دوران اوج کرونا ویروس نیز با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی به کار خود ادامه می‌ دادند و به این نحو چاپ برای بسته‌بندی با مشکل جدی روبرو نشد و این در حالی است که چاپ در حوزه نشر با افت شدیدی روبرو شد.

  شاهواری در پایان گفته‌های خود بیان داشت: گروه سپکا به‌ عنوان واردکنندگان ملزومات چاپی با به وجود آمدن محدودیت‌ های شدید امکان واردکردن جنس‌های به‌روز و موردنیاز چاپخانه‌داران را نداریم، از طرفی چاپخانه‌داران نیز کارهایشان کم شده درنتیجه با رکود اقتصادی شدیدی در آینده مواجه هستیم.

  بیشتر بخوانید: پیش بینی آینده‌ای متزلزل برای صنعت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 4 =