ممنوعیتی بر واردات دستگاه های دست دوم چاپ

  گفت و گو با احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران

  0
  80
  دستگاه های دست دوم چاپ

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: در تلاشیم تا از قطعی شدن قانون وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات دستگاه های دست دوم چاپ که بیش از سه سال از ساخت آنها می گذرد، جلوگیری کنیم.

  احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران در رابطه با بخش نامه ای که از سوی وزارت صمت آمده است به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: یکی از مشکلاتی که در این کشور وجود دارد این است که افرادی که برای صنفی تصمیم گیری می کنند با متولیان آن صنف مشورت به عمل نمی آورند. اخیرا وزارت صمت اعلام کرده است ماشین آلات بالای سه سال نباید وارد کشور شوند. در تلاشیم تا از قطعی شدن قانون وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات دستگاه های دست دوم چاپ که بیش از سه سال از ساخت آنها می گذرد، جلوگیری کنیم.

  وی افزود: درواقع برنامه آنها حمایت از جهش تولید است که براساس آن، ماشین آلات چاپ در داخل کشور تولید شود اما نمی دانند که امکان این اتفاق در چنین صنفی نیست چراکه به لحاظ اقتصادی صرفه ندارد.

  وی گفت: حتی کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و یا چین به دلیل مسائل اقتصادی نتوانستند در چنین تکنولوژی وارد شوند. امروزه هم اکثر شرکت های تولید ماشین آلات چاپ دنیا درحال ادغام شدن هستند که بتوانند پاسخگوی نیاز این صنعت باشند.

  ابوالحسنی بیان کرد: اگر مسئولان می خواهند از تولید داخلی حمایت کنند بهتر است از اشخاصی که در داخل کشور برخی از این ماشین آلات را در این حوزه تولید می کنند حمایت و یا برای واردات دستگاه های جدید وام با بهره کم در نظر بگیرند.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران در ادامه اظهار کرد: البته باید توجه داشت که با وجود شرایط حاکم در مملکت و گرانی ها پرداخت چنین هزینه هایی آن هم از جیب چاپخانه داران منطقی نیست، چراکه ما در کشور هیچ حمایتی چه برای تولید و چه برای واردات این ماشین آلات از سوی مسئولان نمی بینیم.

  دستگاه های دست دوم چاپرسیدگی به موضوع دستگاه های دست دوم چاپ

  وی تصریح کرد: خوشبختانه اتحادیه چند هفته قبل از آمدن این بخشنامه مطلع و این موضوع را قبل از قطعی شدن اعلام کرد که چاپخانه داران در جریان مسائل باشند و اگر ثبت سفارش و یا دستگاهی در گمرک دارند آن به آنها رسیدگی کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید چراکه وظیفه ما در اتحادیه تصریح کردن مسائل موجود برای چاپخانه داران است.

  ابوالحسنی در باره دستگاه های دست دوم چاپ بیان کرد: تا قبل از این بخش نامه، تنها صنعت چاپ بود که می توانست ماشین آلاتی با قدمت ساخت بالای پنج سال را وارد کند و قانونی که در خود صنعت وجود داشت مبنی بر این بود که دستگاه هایی که بیش از پنج سال از ساخت آنها می گذرد از مالیات معاف شوند و کسانی که در پی دریافت وام برای خرید این دستگاه ها بودند نیز مشمول پرداخت آن می شدند.

   وی افزود: همچنین اتحادیه در حال پیگیری موضوع واردات دستگاه های دست دوم چاپ هست که این حسن انجام وظیفه آن را نشان می دهد. ما در تلاشیم با نامه نگاری های متعدد، قبل از قطعی شدن این بخشنامه صنعت چاپ را استثناء کنیم و از آن نتیجه ی دلخواه را بگیریم.

  بیشتر بخوانید: رفع ممنوعیت فروش ماشین های قدیمی و دست دوم چاپ

  ابوالحسنی با بیان اینکه قطعی شدن بخشنامه و شروع تولیدات داخلی ماشین‌آلات تأثیر منفی در کشور خواهد داشت گفت: می دانیم که با چنین برنامه ‌ای صنف دچار مشکل نمی ‌شود اما برای چاپخانه‌دارانی که در فکر به‌روز کردن ماشین‌آلات خود بودند مشکل به وجود می‌آید. البته باید بگویم که اتحادیه با پیگیری‌هایی که انجام می‌دهد نمی گذارد که چنین اتفاقی رخ دهد و امیدواریم که بتوانیم مانع قطعی شدن این بخشنامه شویم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شش − چهار =