تغییر زمینه کار چاپ استان زنجان

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان زنجان

  0
  57
  چاپ استان زنجان

  چاپخانه ‌هایی که بزرگ هستند و تجهیزات و امکانات مناسب دارند همچنان به کار خود ادامه می ‌دهند اما چاپخانه‌ های کوچک ‌تر با توجه به مشکلاتی که روزبه‌روز در این حوزه بیشتر می ‌شود نمی ‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، چاپ استان زنجان باید در زمینه هایی سرمایه گذاری کند که امکان رشد بیشتری دارد.

  سپهر قلعه‌ای، مدیر مجتمع چاپ و بسته‌بندی نگارستان درباره وضعیت چاپ استان زنجان به خبرنگار چاپ و نشر گفت: همان‌طور که می‌ دانید در حال حاضر کسانی در حوزه چاپ موفق هستند که در بخش بسته ‌بندی فعالیت دارند، کسانی که در حوزه چاپ نشریات و کتاب کار می ‌کنند متأسفانه نمی ‌توانند چندان دوام بیاورند و محکوم به نابودی هستند. چاپخانه ‌های استان زنجان نیز در زمینه بسته‌ بندی قوی نیستند.

  وی در ادامه افزود: محصولات تولیدی استان زنجان بیشتر در حوزه معادن و فلز، شیمیایی و خاک هستند؛ سفارش برای محصولات بسته ‌بندی حتی در بخش تولیدات دارویی و صنایع غذایی در استان زنجان معدود است.

  قلعه‌ای اظهار کرد: چاپخانه ‌هایی مانند نگارستان نیز که در بخش بسته ‌بندی فعالیت می ‌کنند و در این حوزه موفق هستند اکثر سفارش ‌های خود را از خارج استان می‌ گیرند. مجموعه ما نیز از استان ‌های هم‌جوار و هم از استان ‌های دوری همچون سیستان و بلوچستان، کرمان و یا خوزستان سفارش دریافت می ‌کند.

  مدیر مجتمع چاپ و بسته‌بندی نگارستان بیان داشت: در شرایط فعلی چاپخانه ‌هایی که بزرگ هستند و تجهیزات و امکانات مناسب دارند همچنان به کار خود ادامه می ‌دهند اما چاپخانه‌ های کوچک ‌تر با توجه به مشکلاتی که روزبه‌روز در این حوزه بیشتر می ‌شود نمی ‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، چاپخانه ‌های متوسط نیز به چاپخانه‌ های کوچک تبدیل‌ شده و کم‌کم از بازار حذف خواهند شد. چاپ استان زنجان با مشکلاتی از این قسم روبرو هستند.

  وی افزود: بنده به کسانی که می ‌خواهند درحوزه چاپ استان زنجان کار کنند پیشنهاد می کنم که اگر توان تهیه تجهیزات لازم و سرمایه ‌گذاری در این بخش را دارند به این حوزه وارد شوند؛ در غیر این صورت امکان ادامه کار را نخواهند داشت.

  مدیر مجتمع چاپ نگارستان در ادامه اظهار داشت: در یک مقطع تعداد چاپخانه ‌ها در شهر ما زیاد شد و چاپخانه‌ های دیجیتال نیز کارهای خرده‌ریز را از چاپخانه‌ های قدیمی گرفتند؛ در نتیجه آن ‌ها کار چندانی برای انجام دادن ندارند و مجبورند با درآمد اندک به کار خود ادامه دهند یا از این شغل بیرون بروند.

  وی خاطرنشان کرد: متأسفانه اقتصاد کشور ما به سمتی پیش می ‌رود که کارهای تولیدی سودشان هر سال کم و کم‌تر می ‌شود. صاحبان کار مجبورند هر روز با مشکلات بیشتری دست ‌و پنجه نرم کنند؛ به‌این‌ترتیب انگیزه و توان خود را برای ادامه از دست داده و ترجیح می ‌دهند سرمایه خود را در کارهایی مانند خرید و فروش زمین، ارز و طلا به کار بیاندازند، درنتیجه این اقتصاد کشور است که ضربه می ‌بیند و انگیزه برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال از بین خواهد رفت.

  قلعه‌ای در پایان اشاره کرد: دولتمردان و مسئولان موظف هستند تا با ایجاد امکانات و امید برای تولیدکنندگان آنان را برای ادامه کار تولیدی تشویق کنند نه آن‌که با سخت ‌تر کردن شرایط بی ‌انگیزگی را ترویج دهند.


  بیشتر بخوانید:

  بسته بندی ناجی صنعت چاپ استان زنجان

  چاپ کتاب به صورت تقاضا محور در زنجان

  نهمین جشنواره صنعت چاپ استان زنجان برگزار شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + دوازده =