ضربات کرونا به اقتصاد حوزه نشر و چاپ

  سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس

  0
  21
  حوزه نشر و چاپ

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر و چاپ اقدامات خوبی انجام داده است اما باید بگویم بیماری کرونا بر اقتصاد حوزه نشر و چاپ ضربه زده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایلنا، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۵ خرداد) مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند حوزه فعالیت ‌های زیادی داشته است که نخستین آن حوزه فرهنگ است.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نهاد کتابخانه ‌های عمومی از نهادهای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ امسال ما ۳۶۵ کتابخانه عمومی از جمله ۵ کتابخانه مرکزی را ساختیم که هر یک تبدیل به باشگاه کتابخانی شده‌اند.

  وی گفت: طرح‌های مختلف کتابخوانی را برگزار کردیم که در کتابخوانی رضوی یک میلیون نفر شرکت کردند.

  صالحی بیان کرد: ۳۵ پروژه نا تمام وجود دارد که ۳۳ پروژه پیشرفت ۶۵ درصدی داشته ‌اند و امیدوارم مجلس برای به اتمام رساندن این پروژه‌ ها به ما کمک کند.

  وی تاکید کرد: ۷  هزار و ۴۰۰ نفر در نهاد کتابخانه‌ های عمومی مشغول به کار هستند که حقوق سالانه آنان ۴۰۰ میلیارد تومان است که اگر آن ۵۰ درصدی که به مابقی نهادها داده می ‌شود به این نهاد داده شود، بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد شد که دولت تنها ۲۰۰ میلیارد و شهرداری زیر ۲۰۰ میلیارد پرداخت می‌ کنند. اعتبار به دست آمده از نیم درصد شهرداری ‌ها نیز کمتر از 200 میلیارد است، بنابراین مجموع این اعتبارات تکافوی پرداخت حقوق پرسنل نهاد کتابخانه ‌ها را نمی ‌دهد.

  صالحی با بیان اینکه در صورت کمک مجلس می‌ توان دغدغه پرسنل نهاد کتابخانه‌ ها را برای تامین هزینه ‌های معیشتی رفع کرد، ادامه داد: تعامل مجلس و وزارت فرهنگ برای افزایش حقوق این قشر بسیار موثر است.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر و چاپ اقدامات خوبی انجام داده است اما باید بگویم بیماری کرونا به اقتصاد حوزه نشر و چاپ ضربه زده است.

  وی ادامه داد: حدود ۳۰ هزار باشگاه کتابخوانی در کشور با ۳۰۰ هزار عضو در کشور در حال فعالیت است که پرداخت یارانه‌ های فصلی به کتابفروشان یکی از راهکارها برای گسترش کتابخوانی در کشور است.

  بیشتر بخوانید: شناسایی مشکلات صنعت نشر ایران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × سه =