ناشران زیر بار فشار اقتصادی/ قیمت زینک گران خواهد شد

  0
  21
  بازار کتاب ایران

  قیمت تمام شده تولید کتاب این روزها مشکلات فراوانی برای ناشران ایجاد کرده است. قیمت کاغذ، قیمت زینک و مواد اولیه لازم برای تولید کتاب این روزها به شدت بازار را دگرگون و بی ثبات کرده، با وجودی که دولت تمام تلاش خود را به عمل آورده تا قیمت کاغذ را به حد تعادل برساند بازهم ناشران با مشکلات فروانی مواجه هستند. در طی روزهای گذشته زمزمه افزایش قیمت زینک نیز به گوش می رسد، این امر نگرانی بسیاری از ناشران را بر انگیخته است. در همین راستا پای صحبت یکی از ناشران نشسته ایم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین خبرگزاری میزان، مدیر انتشارات شهید کاظمی گفت: تامین کاغذ برای تهیه کتاب این روزها بسیار مشکل شده است، کاغذهای دولتی تنها بخشی از نیازهای ناشران را تامین می کند. وی افزود: من به عنوان یک ناشر بقیه نیاز خود در زمینه کاغذ را از بازار آزاد تامین می کنم. وی همچنین گفت برای تهیه کاغذ دولتی سه ماه است که تقاضا داده ام اما با این حال هنوز جوابی دریافت نکرده ام.

  حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی پیرامون کمبود زینک در بازار گفت: مشکلات اقتصادی و اتمام برخی مواد اولیه از جمله زینک که اخیرا زمزمه‌هایی از آن به گوش می‌رسد شرایط را برای ادامه فعالیت و تولید کتاب در انتشاراتی‌ها بسیار دشوار کرده است.

  وی پیرامون مشکلات پیش روی تولید کتاب ابراز کرد: افزایش قیمت مواد اولیه مشکلات فراوانی پیش روی ناشران قرار داده، در انتشارات شهید کاظمی تعداد زیادی کتاب آماده چاپ وجود دارد که به لحاظ محتوایی ارزشمند هستند و نویسندگان توانمند و  ارزشی اقدام به نوشتن این کتاب‌ها کرده‌اند، اما به دلیل کمبود مواد اولیه با مشکل چاپ مواجه هستیم و دیگر قادر به تولید کتاب نیستیم.

  فشارهای اقنصادی بر ناشران خصوصی

  خلیلی میزان تامین کاغذ با کمک تسهیلات دولتی را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: تامین کاغذ با کمک تسهیلات دولتی تنها یک پنجم از نیاز انتشارات شهید کاظمی را تامین می‌کند و بقیه کاغذ مصرفی از طریق بازار آزاد تامین می‌شود بدین ترتیب برای تولید کتاب با محدودیت های بسیای روبرو هستیم، اکنون سه ماه است که سفارش کاغذ دولتی داده‌ام اما ترتیب اثر داده نشده است.

   این فعال حوزه نشر در خصوص مشکلات تهیه زینک گفت: برای تهیه زینک هیچگونه تسهیلاتی براب ناشران قائل نشدند در صورتی که ما از دولت انتظار همراهی داریم و تقاضاهایمان را نیز مطرح کرده ایم.

  وی به نحوه توزیع زینک اشاره کرد و افزود: «انتشارات شهید کاظمی» تا کنون هیچگونه تسهیلاتی، برای زینک دریافت نکرده، البته در این مورد صحبت‌هایی شده بود اما تسهیلاتی ارائه نشده و اکنون که زمزمه‌هایی از اتمام زینک دولتی در بازار مطرح شده است امکان افزایش قیمت این کالا قوت یافته و این امر سبب خواهد شد بسیاری از انتشاراتی‌ها به کار خود خاتمه دهند.

   این ناشر با سابقه دلایل پایین آمدن سطح کتاب خوانی در کشور را گرانی قیمت کتاب دانست و افزود افزایش قیمت مواد اولیه کتاب و گران شدن محصول نهایی باعث شده تا مردم نسبت به خرید کتاب دلسرد و بی تفاوت شوند. خلیلی همچنین افزود  زمزمه هایی در بازار شنیده می شود بر این مبنا که قیمت زینک هم بالا خواهد رفت اگر این مطلب حقیقت داشته باشد بسیاری از فعالان این حوزه کارشان را رها خواهند کرد و این ضربه شدیدی به صنعت نشر وارد خواهد کرد.

   وی  همچنین به این مطلب اشاره کرد که فعالان و ناشران دولتی وضعیت بهتری دارند و از حمایت های دولت برخوردار می شوند در صورتی که ناشران خصوصی با تمام تلاشی که می کنند در زیر فشار اقتصادی خرد می شوند و مجبور به ترک حرفه خود خواهند شد.

  بیشتر بخوانید: خواسته های چاپ اراک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 3 =