افتتاح نمایشگاه کتاب در شهری اساطیری

  0
  11
  نمایشگاه کتاب

  نمایشگاه کتاب کرمان با حضور ناشران داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی کرمان برگزار شد. این هجدهمین دور از برگزاری نمایشگاه کتاب است که امروز با حضورغیاثی مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

  هیجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران با حضور ۴۹۶ ناشر داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق کشور در کرمان افتتاح شد.

  محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در حاشیه برگزاری این نمایشگاه با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران در استان یکی از رویدادهای فرهنگی بزرگ در استان است اظهار داشت: در چند سال گذشته هر ساله این نمایشگاه برگزار شده است.

  وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه تا ۱۳ دی‌ماه ادامه دارد گفت: هیجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران در کرمان همه روزه از ۹:۳۰ صبح تا ۲۰ آماده بازدید علاقمندان است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه علاقه مندان با مراجعه به محل نمایشگاه می‌توانند از بن‌کارت‌های خرید کتاب این نمایشگاه با ۲۰ درصد تخفیف بهرهمند شوند عنوان کرد: امکان توزیع ۶۵۰ میلیون تومان بن‌کارت در این نمایشگاه فراهم شده است.

  وی با عنوان اینکه سال گذشته ۲۵۰ ناشر در نمایشگاه کتاب کرمان حضور پیدا کردند افزود: امسال شاهد حضور ۴۹۶ ناشر داخلی و خارجی در نمایشگاه کتاب کرمان هستیم که رشد خوبی داشته است.

  علیزاده با بیان اینکه ۱۴ غرفه از ۹ ناشر با کتاب‌هایی از ۸۶ کشور در بخش بین‌الملل این نمایشگاه شرکت دارند عنوان کرد: هزار و ۱۳۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب کرمان عرضه و به نمایش گذاشته می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه با اتوبوسرانی هم هماهنگی‌های لازم انجام شده است گفت: از میدان آزادی شهر کرمان هر نیم ساعت سرویس ایاب و ذهاب برای نمایشگاه کتاب در نظر گرفته شده است.

  هیجدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران ایران هفتم تا سیزدهم دی‌ماه در در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق کشور از ۹:۳۰ صبح تا ۲۰ آماده بازدید علاقمندان است.

  ارتقاء فرهنگ با برگزاری نمایشگاه کتاب

  برگزاری نمایشگاه کتاب می تواند کمک بسیار خوبی به ناشران باشد؛ به خصوص در این روزهای پر التهاب که قیمت کاغذ به صورت دائمی بالا و پایین می شود و بازار ثبات لازم را ندارد؛ این نمایشگاه ها به خصوص در شهرستان ها می تواند عامل مهمی برای رونق صنعت نشر باشد و فعالان این حوزه برای ایستادگی در برابر مشکلات امیدوار کند.

   کتاب و کتاب خوانی فرهنگ ارزشمندی است که باید توسط خانواده ها به فرزندانشان منتقل شود هر چند که بالا رفتن قیمت کتاب به دلیل مشکلات بازار کاغذ خرید این کالای فرهنگی را برای مردم مشکل کرده اما حمایت های دولتی و همچنین برگزاری این چنین مکان هایی می تواند از فرهنگ کتابخوانی محافظت کند.

  نمایشگاه ها علاوه بر دادن تخفیف به کتاب های پر فروش می توانند کتاب های جدید را نیز به هموطنان معرفی کنند و در این راستا باید توجهات ویژه ای به این حوزه مبذول داشت. تا با کیفیت مناسب و در جهت ارتقاء هر چه بیشتر علاقه و رغبت مردم به خواندن کتاب هر ساله این نمایشگاه ها در تهران و همچنین شهرستان ها برگزار شود.

  برگزاری این نمایشگاه ها نیازمند حمایت های دولتی است و پشتیبانی شهرداری و شورای شهر نیز در این میان مهم است. کرمان یکی از شهر های بزرگ و باستانی ایران زمین است که مردمانی فرهیخته را در دل کویر جای داده ؛ این شهر باستانی با فرهنگی اصیل رشد کرده و تاریخی قدرتمند دارد؛ در چنین فرهنگ غنی مسلما کتاب جایگاه ارزشمند و والایی دارد و جا دارد تا از این فرهنگ  محافظت و حمایت شود. فرهنگ کتابخوانی باید با حمایت از چنین آوردگاه هایی ارتقاء یابد.

  بیشتر بخوانید: انحصا در بازار کتاب باید شکسته شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × چهار =