سه گزینه برای مکان برگزاری نمایشگاه کتاب

  0
  22
  نمایشگاه کتاب

  قادر آشنا، نظر شورای شهر تهران مبنی بر برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب را محترم اما توأم با ریسک خواند و مصلای تهران را همچنان بهترین گزینه برای میزبانی این رویداد عنوان کرد.

   قادر آشنا، مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران درباره جریان انتخاب مصلا به‌عنوان مکان برگزاری سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: وظیفه اصلی شورای سیاست‌گذار، برنامه‌ریزی‌ برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و بررسی مسائل کلان مربوط به این رویداد است.

  آشنا تاکید کرد با توجه به این که نمایشگاه کتاب یک رویداد فرهنگی بزرگ است باید در برگزاری آن تمام موارد مهم در نظر گرفته شود. علاوه بر آن که ناشران و فعالان صنعت نشر نیز باید رضایت خاطر داشته باشند به همین دلیل نمی توانیم خطر کنیم و باید مکانی را انتخاب کنیم که رضایت همه را جلب کند.

  وی در ادامه افزود پیش از این آوردگاه در سه مکان برگزار شده بود. محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، مصلای بزرگ امام‌خمینی (ره) و مجموعه نمایشگاهی «شهرآفتاب»، و در سال های اخیر به دلیل مصوبه شورای شهر نمایشگاه کتاب در محل دائمی نمایشگاه تهران برگزار  شد. در این بین دو گزینه باقی می ماند، از این دو گزینه مصلای تهران بهترین موقعیت را برای برگزاری نمایشگاه کتاب دارد.

  مدیریت دو مجموعه شهر آفتاب و مصلا، برای میزبانی این رویداد با طیب‌خاطر و با همکاری کامل برای برگزاری این رویداد اعلام آمادگی کردند.    

  مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با استناد به نتایج نظر‌سنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با هدف دریافت دیدگاه گروه‌های مختلف درباره مکان این آوردگاه گفت: در سال کذشته یک نظر سنجی کامل برگزار شد. در این نظر سنجی  مردم  بیش از نیمی از مردم مصلا را مکان مناسبتری برای برگزاری نمایشگاه کتاب دانسته اند.

  نمایشگاه  کتاب در مصلا

  مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: اعضای شورای شهر تهران نظرشان بر این مبنا بود که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شود، چرا که هزینه سنگینی برای راه اندازی این مرکز هزینه شده اما با توجه به نظر سنجی و همچنین پیش بینی وضعیت آب و هوایی بهتر است تا نمایشگاه در محیطی بسته برگزار شود.

  وی درباره پاسخ مدیریت شهر آفتاب پیرامون تامین انتظارات معاونت امور فرهنگی گفت: شهر آفتاب پاسخی مبنی بر اینکه برای برگزاری نمایشگاه آمادگی ندارند اعلام نکرده است؛ بلکه با توجه به نظر کارشناسی سه جانبه صنف، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و معاونت امور فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که ایجاد ۱۳۰ هزار متر مربع فضای مسقف در شهر آفتاب شدنی نیست. مدیریت شهر آفتاب انصافا با حسن نیت آمادگی خود را اعلام کرد اما نتوانستیم این ریسک را با توجه به شرایط فعلی شهر آفتاب بپذیریم.   

  به گفته آشنا به فضایی حدود ۱۳۰ هزار متر برای برگزاری نمایشگاه کتاب نیاز است و لازم است تا هر چه زودتر مکان نمایشگاه کتاب تایین شود.

  مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین گفت سه سوله در این مکان  وجود دارد که می تواند به فضای نمایشگاه افزوده شود اما مشخص نیست که تا زمان برگزاری نمایشگاه کتاب این سوله های برای استفاده آماده شوند. بنابراین نمی‌توان با تردید روی این موضوع سرمایه‌گذرای کنیم.

  وی همچنین گفت: برای برگزاری این رویداد فرهنگی به حدود ۷۰ هزار متر مربع فضا نیاز است در صور تی شهر آفتا تنها ۴۵ هزار متر مربع فضای مسقف دارد.

  وی درباره ساختمان جدید شهر آفتاب که در حال ساخت است گفت: امنیت این ساختمان باید از سوی کارشناسان تایید شود. من در این زمینه صاحب‌نظر نیستم؛ بنابراین مسائل مختلف از‌جمله تامین امنیت، حمل و نقل، زیر‌ساخت‌ها مانند پوشش اینترنت و یا سرویس‌های بهداشتی باید کارشناسی شود.

  آشنا همچنین تاکید کرد با توجه به مارد در نظر گرفته شده مصلای تهران گزینه مناسبی است هر چن که ممکن است ترافیک این ناحیه تشدید شود اما با برنامه ریزی و راهکارهای عملی می توان این مسئله را مدیریت کرد.

  وی گفت: جمیع این موارد باعث شد در شورای سیاست‌گذاری به این نتیجه برسیم که مصلا همچنان بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه است.  

  وی همچنین اضافه کرد مشکلات زیادی این روزها چاپ کتاب و صنعت نشر را تهدید می کند بنابر این برای کم کردن بار مشکلات ناشران و همچنین رضایت مردم این گزینه مطرح شده و بهترین انتخاب ممکن خواهد بود. چرا که فروش ناشران و رضایت مردم در درجه اول اهمیت قرار دارد.

  مدیر‌عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران درباره  فهرست توقعات کمیته تعیین محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: نخستین نکته تامین ۱۳۰ هزار متر مربع فضای مسقف است اما همانطور که گفتم نمی‌توان با اطمینان از تکمیل شهر آفتاب طی ۳ ماه آینده صحبت کرد. شاید امکان تامین زیر‌ساخت‌ها مانند سرویس بهداشتی و پوشش اینترنت وجود داشته باشد اما شورای سیاست‌گذرای درباره تامین فضای مسقف مردد است.

  بیشتر بخوانید: نمایشگاه بزرگ کتاب در سمنان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده + هشت =