افزایش ۱۵ درصدی قیمت کتاب در سال گذشته

  0
  53
  کاغذ بازار آزاد

  مقایسه آماری نشر در سال ۹۹ و سال ماقبل آن نشان از افزایش ۱۵ درصدی قیمت کتاب در سال گذشته دارد. متوسط قیمت کتاب نیز در سال ۹۹ به ۴۴ هزار تومان رسیده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ سال 99 که از همان آغاز با کرونا گره خورد،‌ سال چندان خوبی برای صنعت نشر ایران و البته جهان نبود،‌ تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران از یک سو و تعطیلی‌های چند باره کتابفروشان،‌ گرانی کاغذ‌، کمبود سهمیه کاغذ یارانه‌ای و … همه دست به دست هم داد تا ناشران محتاط‌تر عمل کرده و در انتشار کتاب‌هایشان با دقت بیشتری فعالیت داشته باشند. برخی بر این باورند که  در سال 99 روند انتشار کتاب با تغییر همراه شد و شمارگان نشر و تعداد عناوین کاهش قابل توجهی پیدا کرد. اما آمارها کاهش چشمگیری را نشان نمی‌دهد.

  بر اساس آمارهای نشر موجود در سایت خانه کتاب‌، در سال 99  مجموعاً  90 هزار و 277 عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد 64 هزار و 639 عنوان تالیفی و 25 هزار و 591 عنوان ترجمه بوده است. همچنین شمار کتاب‌های چاپ اول ناشران 55 هزار و 249 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها 35 هزار و 28 عنوان بوده است.

  بررسی قیمت کتاب در سال گذشته

  بررسی رده‌های دیویی نشر نشان می‌دهد که ادبیات با 17 هزار و 272 عنوان کتاب پیشتاز است‌، در حوزه ادبیات 12 هزار و 155 عنوان تألیفی و  50 هزار و 5 هزار و 56 عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ اول حوزه ادبیات 11 هزار و 570 عنوان  و شمار تجدید چاپی‌ها  5 هزار و 644 عنوان بوده است.

  شمارگان متوسط کتاب در حوزه ادبیات 874 نسخه و متوسط قیمت کتاب ‌های این حوزه نیز 40 هزار  تومان است. بعد از ادبیات کودک و نوجوان با 13 هزار و 470 عنوان‌، کمک آموزشی با 12 هزار و 497 عنوان،‌ علوم عملی با 11 هزار و 528 عنوان، در رده‌های بعدی قرار دارند.

  میانگین شمارگان کتاب در سال 99 حدود 1280 نسخه و میانگین قیمت نیز 44 هزار تومان بوده است.

  مقایسه آماری انتشار کتاب در دو بازه زمانی سال 99 و سال  98 حکایت از کاهش بیش از 13 هزار عنوانی کتاب دارد. به گونه‌ای که در سال 98 بالغ بر 105 هزار و 400 نسخه کتاب منتشر شده است. در سال 98 میانگین قیمت کتاب 38 هزار تومان بوده است؛ در حالی که در سال 99 این رقم به 44 هزار تومان رسیده است. همچنین شمارگان کتاب در سال 98  هزار و 400 نسخه بوده است که در سال 99 با کاهش 200 نسخه‌ای روبرو شده‌ایم.

  بیشتر بخوانید: ادبیات کودک و نوجوان و مشکلات نشر

  اگرچه در سال‌های اخیر همواره این انتقاد مطرح بوده است که آمارهای موجود در سایت خانه کتاب چندان مورد اعتماد نیست؛ زیرا بر اساس خود اظهاری ناشران ثبت می‌شود، اما از آنجایی که تنها آمار موجود و در دسترس از نشر ایران به شمار می‌رود، با اتکا به این آمار می‌توان گفت که سال 99 در عمل چندان هم برای صنعت نشر سال بعدی البته به لحاظ آمار نبوده است، کاهش تنها 15 هزار عنوان کتاب در سال آن هم سالی که صنعت نشر گرفتار کرونا شده است،‌ قابل قبول است. البته باید دید از این تعداد کتاب چه میزان به دست مخاطبان رسیده و چه میزان در انبارهای ناشران خاک می‌خورد؟.

  درباره افزایش شش هزار تومانی قیمت کتاب نیز اگرچه در مقام عمل و درباره برخی از کتاب‌ها باید گفت که بیش از این‌ها بوده است، اما با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه چون کاغذ،‌ زینک،‌ جوهر و … می‌توان گفت کتاب همچنان تنها کالایی است که ارزان به دست مخاطب می‌رسد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 5 =