تعطیلی صنعت نشر با حذف کاغذ دولتی از معادلات ناشران

  0
  12
  کاغذ دولتی

  مدیر انتشارات کتابسرای تندیس معتقد است اگر کاغذ دولتی از معادلات تهیه کاغذ ناشران حذف شود، صنعت نشر تعطیل می‌شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مهر؛ در یکی دیگر از پرونده «کاغذ یارانه‌ای و نبودش» سراغ مدیر انتشارات کتابسرای تندیس رفتیم. این ناشر هم مانند ناشران مورد گفت و گوی پیشین، معتقد است حذف یارانه دولتی کاغذ به تعطیلی صنعت نشر کشف و توقف کار بسیاری از ناشران خصوصی می‌انجامد که به کار چاپ و توزیع کتاب‌های عمومی اشتغال دارند.

  ابوالفضل میرباقری می‌گوید: شک نکنید که اگر کاغذ دولتی نباشد، همه باید تعطیل کنیم و برویم. در حال حاضر که کاغذ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه می‌شود، قیمتی که پشت کتاب‌ها می‌خورد، برای مخاطبان سنگین است. فکرش را بکنید این یارانه برداشته شود؛ آن‌وقت قیمتی پشت جلد،‌ جهش محسوسی خواهد داشت و دیگر کسی نمی‌تواند کتاب بخرد. در نتیجه میزان مطالعه هم از رقم فعلی کمتر خواهد شد.

  وی افزود: این میزان نقدینگی ناشر است که در اولویت است. فرض کنید بنا باشد ۳ برابرِ هزینه‌ای که تا حالا بابت کاغذ می‌دادید، باید بپردازید. نتیجه این است که تولید، یک‌سوم خواهد شد. حالا این وضعیت را بین ناشران در نظر بگیرید. نتیجه چنین وضعی این می‌شود که تولید هر ناشر، به یک‌سوم کاهش پیدا می‌کند.

  مدیر انتشارات کتابسرای تندیس در پاسخ به این‌ سؤال که درباره شایعه حذف یارانه کاغذ چه شنیده، گفت: نمی‌دانم شایعه حذف کاغذ دولتی تا چه حد می‌تواند به واقعیت تبدیل شود؛ اما امیدوارم در همان حد شایعه باقی بماند.

  میرباقری درباره پناه بردن برخی از ناشران به چاپ و نشر دیجیتال در شرایط فعلی، گفت: من تا به حال با نشر دیجیتال کار نکرده‌ام و به نظرم چاپ کتاب با ۲۰۰ یا ۱۰۰ نسخه شمارگان، دیگر اسمش چاپ نیست؛ بلکه تکثیر است. البته در شرایط فعلی، این ‌هم راهکاری برای حفظ سرمایه ناشر در زمینه‌هایی مثل انبارداری، زینک و … است. چون این‌گونه می‌شود سهم بیشتری را به کتاب‌های دیگر اختصاص داد؛ یعنی اگر شما با سرمایه چاپ یک کتاب، ۳ کتاب چاپ می‌کنید.

  این ناشر گفت: نه این‌که کار دیگر همکارانم را در زمینه ورود به چاپ دیجیتال قبول نداشته باشم اما تا الآن سعی نکرده‌ام وارد این حوزه بشوم.

  وی در پایان و جمع‌بندی گفت: نکته مهم این است که با حذف کاغذ یارانه‌ای، بازار کاغذ و به تبع آن، بازار کتاب یک سکته مهم و تأثیرگذار می‌کند.

  بیشتر بخوانید: تزریق کاغذ دولتی؛ تنها راه نجات صنعت نشر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو + هفده =