نمایشگاه کتاب همدان بعد از سال ها

  0
  11
  نمایشگاه کتاب همدان

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب بعد از سال‌ها وقفه گفت: نمایشگاه کتاب همدان در نیمه دوم دی ماه با حضور ناشران سراسر کشور برگزار خواهد شد.

  احمدرضا احسانی در نخستین نشست کتابخوان ویژه اهالی رسانه که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان برگزار شد، اظهار کرد: هیچ یاری به ما نزدیک‌تر از کتاب نیست و بسیاری از مشکلات روحی با مطالعه کتاب از سر راه ما برداشته می‌شود.

  وی با بیان اینکه کار مطبوعاتی نیاز به قوه تحلیل دارد که این امر با مطالعه کتاب افزایش می‌یابد، اضافه کرد: با ترویج کتابخوانی و تبدیل مطالعه به یک عادت، قدرت تعقل ما تقویت و قدرت تحلیل و تصمیم گیری به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان اضافه کرد: اطلاعاتی که از مطالعه در فضا مجازی به ما می‌رسد، معمولا اطلاعاتی سطحی، غیرعمیق و پراکنده هستند که بعد از مطالعه نمی‌توانیم از آنها به شکل کاربردی بهره ببریم چرا که این اطلاعات به راحتی فراموش می‌شوند.

  وی کتاب را به عنوان مشاور در تمام لحظات زندگی دانست و اظهار کرد: کتاب پدیده ارزشمندی است، اطلاعاتی که از طریق مطالعه کتاب به انسان منتقل می‌شود معلوماتی عمیق هستند که می‌توان به عنوان یک علم از آن در زندگی بهره ببریم.

  احسانی با بیان اینکه با مطالعه کتاب به تجربیات بسیاری می‌توان دست یافت و به کتابخوانی در جامعه نیاز داریم، یادآور شد: آشنا کردن خانواده‌ها با کتاب از اهمیت بالایی برخوردار است اما در همدان به عنوان یک شهر فرهنگی تعداد کتابفروشی و دسترسی به کتاب بسیار کم است و سرمایه گذاری در حوزه کتاب شاید در ابتدا جواب ندهد اما باید راهکار بیشتر کتابخوان شدن مردم همدان را پیدا کنیم.

  وی خاطرنشان کرد: با توجه به گرانی کاغذ و افزایش قیمت دسترسی مردم به کتاب کم شده است اما طی تحقیقات میدانی که صورت گرفت، متوجه شده‌ایم در یک ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان خرید کتاب زیاد شده که نشانگر این است شهر ما به سمت کتابخوانی حرکت می‌کند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: ساختن آینده باید در حال اتفاق بیفتد، همین لحظه باید برای ساختن آینده به فکر باشیم، در نظام آموزشی ما خلاء‌هایی احساس می‌شود که یکی از آن‌ها نبود آموزش‌های مهارتی به دانش آموزان است.

  احسانی با بیان اینکه متأسفانه در مدارس ما راه‌های ثروت اندوزی و کسب ثروت از راه مشروع و علمی به بچه‌ها یاد داده نمی‌شود، افزود: در حوزه آموزشی در مقایسه با کشورهای پیشرو متوجه می‌شویم از همان ابتدا راه‌های ثروت‌اندوزی را از طریق کسب مهارت به آنها آموزش می‌دهند و در حقیقت این گونه کسب درآمد بسیار مقدس است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب همدان بعد از سال‌ها وقفه و پیگیری‌های لازم برای برپایی آن از مردادماه امسال بیان کرد: نمایشگاه بزرگ کتاب در همدان در نیمه دوم دی ماه با حضور ناشران سراسر کشور برگزار خواهد شد و به دنبال این هستیم که نمایشگاه امسال متفاوت‌تر با نمایشگاه‌های سال قبل برگزار شود.

  مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان نیز اظهار کرد: استقبال خوبی از این برنامه صورت گرفته است و امیدواریم با تداوم این گونه نشست‌ها سطح مطالعه اهالی رسانه افزایش پیدا کند و تجربیات کتابی خود را به اشتراک بگذارند.

  مهرداد حمزه ادامه داد: یکی از حرکات فرهنگی اهالی رسانه همدان اقدام برای تشکیل کتابخانه در یکی از روستاهای محروم و فاقد کتابخانه در استان است که به ثمر رسیدن این امر نیازمند کمک و همکاری همه جانبه خبرنگاران همدانی است.

  گفتنی است؛ نخستین نشست کتابخوان ویژه اهالی رسانه با محوریت کتاب‌های حوزه دفاع مقدس و ادبیات توسط جهاددانشگاهی همدان و با همکاری خانه مطبوعات استان برگزار شد که هشت نفر از خبرنگاران به معرفی کتاب‌هایی از جمله «مردی در تبعید ابدی»، «خداحافظ سالار»، «بادباک باز»، «گلستان یازدهم»، «وداع با اسلحه»، «نیمه پنهان ماه» و «سلام بر ابراهیم» پرداختند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + بیست =