نشر تخصصی در شرایط بحرانی

  0
  46
  معافیت مالیاتی

  مدیر روابط عمومی انتشارات ساقی از بحرانی پیرامون نبود برنامه‌ریزی فرهنگی و عدم برپایی نمایشگاه کتاب سخن گفت که باعث شده حال نشر تخصصی از جمله نشر سینمایی خوب نباشد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مشرق، حمیدرضا بشیری، مدیر روابط عمومی انتشارات ساقی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «تقاطع فرهنگ» در خصوص وضعیت نشر سینمایی اظهار کرد: اگر پدیده کتاب را در نظر بگیریم، وضعیت آن مساعد نیست و حال خوبی ندارد.

  وی افزود: بحث اقتصادی و کرونا و نبود نمایشگاه کتاب و نیز برنامه ریزی‌های مدیریتی از طرف مدیران فرهنگی و نشر، بحرانی را رقم زده که باعث شده کتاب‌های تخصصی حال خوشی نداشته باشند.

  بشیری همچنین به بحران کاغذ اشاره کرد و گفت: کاغذ که بندی ۴۰ هزار تومان بود، به قیمت ۱۳۰ هزار تومان رسیده و قیمت کاغذ ۷ برابر شده است.

  وی ادامه داد: مشکل اینجاست که کاغذ یکی از پارامترهای تولید کتاب است و مشکلات دیگر هم دست بدست هم داده تا ناشران ترجیح دهند کتابی چاپ نکنند.

  بشیری افزود: تجربه کتاب الکترونیک در حوزه نشر تخصصی موفق نبود. مثلاً یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه‌ای خسته کننده است و مانند رمان نیست که یکبار خوانده شود و تمام. بارها باید به یک کتاب تخصصی رجوع کرد و از طرفی نمایشگاه مجازی هم تجربه‌ای موفق رقم نزد.

  مدیر روابط عمومی نشر ساقی خاطرنشان کرد: امسال نبود نمایشگاه کتاب لطمه بسیاری به بازار نشر تخصصی زد.

  بشیری گفت: یکی از دلایلی که نمایشگاه کتاب منجر به رونق نشر تخصصی می‌شود، تخفیف هاست و بودن همه این کتاب‌ها همزمان در یک مکان واحد موجب پر فروش شدن می‌شود.

  وی با اعلام اینکه پیشتر کشورهای همسایه نیز کتب تخصصی ایرانی را استفاده می‌کردند، افزود: زیر ساخت ما برای ترجمه و صادرات کتاب فراهم نیست و ناشران هم بدین سمت نمی‌روند و از طرفی ناشران توجه بیش از حد به ترجمه کتاب‌های تخصصی دارند.

  بشیری همچنین ضمن معرفی تألیف خود در شرایط کنونی گفت: این کتاب مخاطب خود را پیدا کرده و حتی از یکی از اساتید دانشگاه تماس داشتم که آن را بعنوان رفرنس درسی انتخاب کرده بود.

  بیشتر بخوانید: تجلیل از کتابفروشان و ناشران اردبیل

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده − 11 =