حوزه فرهنگ استان خراسان جنوبی وضعیت نامناسبی دارد

0
11
استان خراسان جنوبی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان خراسان جنوبی گفت: وضعیت زیر ساخت‌ های حوزه فرهنگ و هنر خراسان‌ جنوبی مناسب نیست.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از مهر، ناصر نبی‌زاده بعدازظهر سه شنبه در دیدار با حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس اظهار کرد: ویژگی اصلی خراسان جنوبی و شاخصه مردم این دیار فرهنگ و فرهیختگی آنان است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی با اشاره به حضور علمای برجسته در خراسان ‌جنوبی از گذشته بیان‌کرد: این موضوع نشان‌دهنده جریان فرهنگ غنی در دیار خاوران است که رهبر معظم انقلاب نیز در سفر به این منطقه بر آن تأکید داشته ‌اند.

فعالیت ۱۹ ناشر در بیرجند

نبی زاده ادامه‌داد: ما در بیرجند ۱۹ ناشر فعال، ۲۷ چاپخانه فعال و ۱۴۵ کانون فرهنگی هنری مساجد داریم و همچنین یک چایخانه فعال، ۳۹ کانون فرهنگی و هنری مساجد در درمیان و ۳۷ کانون نیز در خوسف داریم.

وی افزود: مؤسسات فرهنگی و هنری تک منظور ما در بیرجند ۱۶ مورد و مؤسسات چند منظور نیز ۱۴ مورد است و همچنین تعداد مؤسسات قرآن و عترت در بیرجند ۳۰ تا، در درمیان یک مؤسسه و در خوسف نیز چهار مؤسسه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی گفت: کانون‌ های آگهی و تبلیغات ما نیز ۴۱ مورد در بیرجند و تعداد نشریات محلی ما در خراسان ‌جنوبی نیز به ۸۳ تا در بیرجند و یک نشریه نیز در درمیان می ‌رسد.

نبی‌زاده با اشاره به اینکه چهار انجمن ادبی در بیرجند، یک انجمن در خوسف و یک انجمن در درمیان است، بیان‌کرد: دو باب سینما در بیرجند فعال است و تعداد نگارخانه ‌های ما به ۶ مورد و تعداد آموزشگاه ‌های آزاد هنری به ۲۶ مورد می‌ رسد.

فعالیت ۱۱ هنرستان کار و دانش در استان خراسان جنوبی 

وی با تأکید بر اینکه هنرستان ‌های کار و دانش بستر آموزش فعالیت ‌های هنری هستند، گفت: هفت هنرستان کار و دانش در بیرجند، سه هنرستان در درمیان و یک هنرستان نیز در خوسف فعالیت آموزشی و هنری دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه حوزه هنر و فرهنگ استان از نظر زیر ساختی وضعیت مساعدی ندارد، افزود: البته در یکی – دو سال گذشته عنایت ویژه ‌ای به بخش زیر ساخت‌ ها شده است.

نبی‌زاده گفت: البته در همین شرایط دو سالن نمایش در استان خراسان جنوبی بهسازی و یک نگارخانه نیز در دهه فجر ۹۸ افتتاح شده است.

وی با اشاره به اینکه در خراسان‌ جنوبی چهار باب سینما و سه سالن نمایش وجود دارد، اظهار کرد: در ۱۶ تیرماه با حضور معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد سینمایی سینما فردوسی بیرجند که بهسازی شده، افتتاح می‌شود.

سینماهای خراسان جنوبی نیازمند بازسازی 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی یادآور شد: عمده سینماهای خراسان‌جنوبی قدمت زیاد داشته و نیازمند بازسازی هستند.

نبی زاده با اشاره به موضوع آتش سوزی در سالن علامه فرزان به عنوان یکی از سالن‌های شایسته در بیرجند طی سال‌های گذشته بیان‌کرد: این پروژه در حال حاضر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم که در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه گرانی کاغذ باری بر دوش نویسندگان و ناشران است، یادآور شد: در سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان یارانه به نشریات و پایگاه‌های خبری استان در چارچوب قانون داده شد که البته جوابگوی آنان نیست.

بیشتر بخوانید: بررسی مشکلات چاپخانه شهرستان آرادان 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

10 − 10 =