اولویت؛ راه ‌اندازی اتحادیه چاپخانه ‌داران استان قزوین است

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان قزوین

  0
  44
  استان قزوین

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ گفت: اتحادیه چاپخانه داران استان قزوین تعطیل و چاپخانه‌ های این استان زیرمجموعه اتحادیه محصولات فرهنگی رفته اند و این موضوع در شأن صنعت چاپ یک استان نیست.

  غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ و مقوای استان‌های کشور و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران درباره وضعیت چاپ استان قزوین به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: همان‌طور که می‌دانید شهر قزوین یک شهر صنعتی است و اطراف آن را کارخانه ‌های فراوانی احاطه کرده‌اند. وجود کارخانه‌های صنعتی باعث شده است تا کار در حوزه چاپ در استان قزوین به میزان بالایی وجود داشته باشد.

  شجاع اشاره کرد: ما انتظار داشتیم تا با توجه به مطلب ذکر شده شاهد شکوفایی صنعت چاپ در استان قزوین باشیم اما متأسفانه چنین نیست. با وجود صنعتی بودن این شهر، چاپخانه‌های آن در داخل شهر از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیستند.

  وی در خصوص یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت چاپ استان قزوین بیان داشت: صنعت چاپ قزوین سابق بر این دارای اتحادیه برای اهالی صنعت چاپ این استان بود اما با کمال تأسف این اتحادیه تعطیل و چاپخانه‌ های استان قزوین زیرمجموعه اتحادیه محصولات فرهنگی شده‌اند. باید اشاره داشت که این رسته کاری شامل مغازه‌های سی دی فروشی هم می‌شود که در هر خیابانی به تعداد زیادی وجود دارند.

  مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران تاکید کرد: مجموعه‌های ذکر شده جزو رسته‌ای به‌حساب می‌آیند که در یک مغازه زیر پله‌ای نیز امکان کار کردن دارند، گردش مالی اندکی دارند و گاه کل سرمایه‌شان به‌زور به 10 میلیون تومان می‌رسد؛ درحالی‌که عمده دستگاه‌های صنعت چاپ بیش از یک میلیارد قیمت دارد.

  شجاع در همین رابطه اظهار کرد: این در شأن صنعت چاپ یک استان نیست که زیرمجموعه رسته‌ای باشد که هیچ سنخیتی با آن ندارد، علاوه بر این‌که اعضای این رسته بسیار بیشتر از اعضای چاپخانه‌داران قزوین است و هیچ‌کدام از اعضای هیئت‌مدیره از چاپخانه‌داران نیستند درنتیجه نمی‌توانند مشکلات و مصائب اعضای این صنعت را درک کنند و پاسخگوی آن باشند.

  وی در ادامه افزود: یکی دیگر از مشکلات صنعت چاپ در استان قزوین منحل شدن شرکت تعاونی چاپخانه ‌داران این شهر است. همان‌طور که می‌دانید شرکت‌های تعاونی در تهیه مواد اولیه به قیمت مناسب برای چاپخانه‌داران اهتمام دارند و سعی می‌کنند تا با کمترین قیمت مواد موردنیاز آن‌ها را تأمین و قیمت‌ها را در بازار کنترل کنند و متأسفانه چند سالی است که این بخش صنعت چاپ قزوین نیز عدم فعالیت خود را اعلام کرده است.

  شجاع توضیح داد: چاپخانه‌ داران استان قزوین مجبور هستند تا مواد اولیه را با قیمت‌های بسیار بالا و از شهرهایی مانند تهران خریداری کنند؛ من از جناب اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قزوین درخواست دارم تا این مطلب را در جلسات مختلف بررسی کنند و به جد به آن توجه داشته باشند.

  مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران در این رابطه بیان داشت: صنف چاپ جزو صنایع خاص کشور محسوب می‌شود و لزوم توجه به آن باید در اولویت قرار بگیرد. وزارت ارشاد باید چاپ دیجیتال را در رسته‌ی صنف چاپ قرار بدهد و رسته سی دی فروشان را نیز از این حوزه خارج کند.

  بیشتر بخوانید: آینده صنعت چاپ قزوین و کشور درگرو تعامل آزاد

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ و مقوای استان‌های کشور در پایان افزود: بنده امیدوار هستم تا با توجه مدیرکل ارشاد این استان به موضوع، اتحادیه و تعاونی چاپ این استان دوباره آغاز به کار کند. این کار نیاز به همدلی، رفاقت و غیرت صنفی دارد که خوشبختانه اعضای صنعت چاپ استان قزوین از آن برخوردار هستند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 5 =