توجه به ماشین آلات به روز و مدرن چاپی؛ نیاز امروز صنعت چاپ

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  88
  ماشین آلات به روز و مدرن چاپی

  مدیرعامل مجتمع چاپ مهراد اصفهان معتقد است؛ یکی از مشکلات بزرگی که در صنعت چاپ وجود دارد ماشین آلات چاپی مستهلک است. با توجه به مشکلاتی که نوسانات ارزی برای همه صنایع ایجاد کرده است ما قادر نیستیم تا ماشین آلات به روز و مدرن چاپی وارد کنیم.

  سید حسام محمودیه، مدیرعامل مجتمع چاپ مهراد اصفهان درباره وضعیت چاپ استان اصفهان بیان داشت: اصفهان یکی از قطب‌های صنعت چاپ ایران است. مجموعه‌ های بسیار بزرگی همچون (ترام چاپ) که باعث افتخار کشور هستند در این استان مشغول به فعالیت‌اند.

  وی افزود: همان‌طور که می‌دانید یکی از اولین چاپخانه‌ های ایران در کلیسای وانک اصفهان بنیان‌گذاری شد. واحدهای صنفی و تولیدی زیادی در صنعت چاپ اصفهان داریم و یکی از اتحادیه‌های قوی صنعت چاپ نیز در استان اصفهان واقع است؛ اما متأسفانه به دلیل کم شدن بنیه مالی، به وجود آمدن نوسانات ارزی و نبود حمایت دولت در زمینه‌ی واردات ماشین‌های جدید اکثر چاپخانه‌ها نتوانسته‌اند خود را به‌روزرسانی کنند و ناچار با همان تکنولوژی‌های قدیمی کار می‌کنند؛ با وجود همه این مشکلات اما اصفهان همچنان به عنوان یکی از قطب‌های صنعت چاپ برای استان‌های مرکزی و جنوبی کشور کار می‌کند.

  مدیرعامل مجتمع چاپ مهراد اصفهان درباره وضعیت سفارش‌دهی در استان اصفهان اظهار داشت: امروز قریب به 90 درصد از کارهای چاپی در خود اصفهان انجام می‌ شود. همان‌طور که می‌دانید صنعت چاپ به سه زمینه‌ی کاری تقسیم می‌شود، چاپ کامرشیال (تجاری) که همان تبلیغاتی و اداری است، حوزه بسته‌بندی و بخشی که مربوط به انتشارات و نشر کتاب است. در زمینه فعالیت‌ های صادراتی عمده بخش کار چاپ در زمینه بسته‌بندی است، در این بخش چند مجموعه بزرگ در اصفهان مشغول به فعالیت هستند که می‌توانند با شرکت‌ های خارجی برابری کنند.

  محمودیه درباره مشکلات صنعت چاپ اصفهان گفت: یکی از مشکلات بزرگی که در صنعت چاپ وجود دارد ماشین‌ های چاپی مستهلک است. با توجه به مشکلاتی که نوسانات ارزی برای همه صنایع ایجاد کرده است ما قادر نیستیم تا ماشین آلات به روز و مدرن چاپی وارد کنیم. یکی از دلایل عقب‌ماندگی صنعت چاپ کشور نیز همین موضوع است.

  وی تاکید کرد: مجموعه‌هایی مانند مجتمع چاپ مهراد به دلیل نوع فعالیتی که در صنعت چاپ دارند سبب اشتغال مستقیم و غیرمستقیم افراد بسیاری می‌شوند. ما در حدود 1500 مشتری و واسطه داریم که از قبال فعالیت‌های مجموعه ما ارتزاق می‌کنند؛ به همین دلیل اگر نهادهای دولت بتوانند یکسری تسهیلات به‌صورت سرمایه در گردش ارزان قیمت در اختیار ما قرار دهند و روشی پیش پای مجموعه‌های مشابه ما بگذارند که بتوانیم ماشین‌آلاتمان را به‌روز کنیم، کمک بزرگی به ارتقا صنعت چاپ کشور انجام داده‌اند.

  بیشتر بخوانید: آموزش نیروی انسانی ماهر نیاز مبرم صنعت چاپ کشور

  مدیرعامل مجتمع چاپ مهراد اصفهان درباره آینده صنعت چاپ استان اصفهان اظهار داشت: صنعت چاپ در استان اصفهان از نظر بخش بسته‌ بندی رو به رشد است و می‌توان آینده خوبی برای آن پیش‌بینی کرد. کسانی که در بقیه حوزه‌ها فعالیت می‌کنند باید به بخش IT توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ باید از فرصت‌هایی که فضای مجازی برایشان به وجود می‌آورد استفاده کنند چراکه اگر این کار را نکنند محکوم به فنا هستند.

  وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز همه مردم امور روزمره را از طریق اینترنت و گوشی‌های موبایلشان انجام می‌دهد و سیستم سنتی برای ثبت سفارش‌ها روبه‌زوال است. همان‌طور که اشاره کردم صنعت چاپ در سه بخش تبلیغات، انتشارات و بسته‌بندی فعالیت می‌کند؛ صنعت چاپ در استان اصفهان در بخش بسته‌بندی وضعیت خوبی دارد و رو به صعود است؛ در زمینه‌ی تبلیغات نیز اگر به بحث IT توجه داشته باشد می‌تواند موفق باشد؛ اما متأسفانه در بحث نشر و کتاب به دلیل پایین بودن سطح مطالعه در کشور و همچنین رشد فضاهای الکترونیکی رو به نزول است و آینده چندان روشنی را نمی‌توان برای آن انتظار داشت.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 + بیست =