مدیر مجموعه طلوع اصفهان: صنعت چاپ نیازمند دانش روز است

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان اصفهان

  0
  50
  مدیر مجموعه طلوع اصفهان

  مدیر مجموعه طلوع اصفهان معتقد است حال و روز صنعت چاپ اصفهان به هیچ عنوان تعریفی ندارد و یکی از مسائلی که در حوزه چاپ با آن روبرو هستیم نبود دانش لازم در این حوزه است.

  جواد حق‌شناس، مدیر مجموعه طلوع اصفهان؛ درباره حال‌ و روز صنعت چاپ اصفهان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ اصفهان این روزها حال مناسبی ندارد؛ اگر به لحاظ کاری بخواهیم به این مسئله بپردازیم باید بگویم وضعیت به هیچ عنوان تعریفی ندارد و در همه حوزهای صنعت چاپ با رکود شدیدی مواجه هستیم. لیتوگرافان، چاپخانه‌داران و تمامی کسانی که در این حوزه فعال هستند، سفارش کار ندارند.

  حق‌شناس در ادامه یکی از مشکلات صنعت چاپ را نبود دانش کافی در این رشته عنوان کرد و بیان داشت: یکی از مسائلی که در حوزه چاپ با آن روبرو هستیم نبود دانش لازم در این حوزه است؛ برای مثال کسی که تا دیروز سوپر مارکت داشته است کارش را رها کرده و بدون داشتن هیچ‌گونه اطلاعاتی وارد این حوزه کاری شده است که هم به ضرر خودش است و هم به ضرر کسانی که در این بخش فعالیت می‌کنند.

  وی همچنین در ادامه افزود: از طرفی اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان نظارت کافی را بر قیمت‌گذاری‌های ندارند؛ هر کس به هر میزان که می‌خواهد قیمت می‌دهد و به‌این‌ترتیب بازار را با مشکل مواجه می‌کند.

  مدیر مجموعه طلوع درباره برون‌سپاری سفارشات چاپی استان اصفهان بیان داشت: سفارش از شهرهای دیگر وجود دارد به‌خصوص ما از سمت شهرهای جنوبی مانند شیراز، بندرعباس، ماهشهر سفارش کار داریم و معمولاً سایر کارها نیز در خود استان انجام می‌شود؛ از شهرهای کوچکی همچون نطنز و شهرکرد نیز سفارشات چاپی داریم.

  بیشتر بخوانید: تهیه و تامین مواد اولیه صنعت چاپ، نیازی اساسی

  وی یکی از راه‌های پیشرفت در صنعت چاپ را وجود افراد آموزش دیده برشمرد و اظهار کرد: افرادی که در این بخش کار می‌کنند باید آموزش ببینند. در این باره باید دوره‌های اجباری مرتبط با صنعت چاپ گذاشته شود. در بخش چاپ استان اصفهان کمتر کسی را می‌بینیم که لیسانس یا فوق‌لیسانس رشته چاپ را داشته باشد. از طرفی ما با مشکل مستهلک شدن دستگاه‌های چاپ و لیتوگرافی مواجه هستیم؛ در این رابطه اگر دولت بتواند یکسری تسهیلات برای تعویض و به‌روز کردن ماشین‌های چاپی در نظر بگیرد می‌تواند کمک مؤثری برای این بخش باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 + 19 =