مدیر چاپ هنر گفت: صنعت چاپ نیازمند حمایت ‌های کلان است

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان قزوین

  0
  54
  چاپ هنر

  مدیر چاپ هنر قزوین معتقد است؛ صنعت چاپ در استان قزوین جدا از وضعیت کل کشور نیست و به دلیل وجود تحریم ‌ها و  رکود اقتصادی، صنعت چاپ کشور در کلیه استان ‌ها وضعیت چندان مناسبی ندارد. این مطلب در مورد صنعت چاپ قزوین نیز صدق می ‌کند.

  هاشم نیساریان، مدیر چاپ هنر قزوین درباره وضعیت مجموعه خود به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: در حال حاضر چاپ هنر با 10 پرسنل به کار خود ادامه می‌دهد. کارهایی که ما در حوزه چاپ انجام می‌دهیم شامل چاپ بروشور، کارتن و جعبه ‌های دارویی می ‌شود؛ همچنین با صنایع ادارات و شرکت ‌ها نیز همکاری داریم.

  وی درباره وضعیت صنعت چاپ قزوین اظهار داشت: صنعت چاپ در استان قزوین جدا از وضعیت کل کشور نیست. همان‌طور که می ‌دانید به دلیل وجود تحریم ‌ها و همچنین رکود اقتصادی، صنعت چاپ کشور در کلیه استان ‌ها وضعیت چندان مناسبی ندارد. این مطلب در مورد صنعت چاپ قزوین نیز صدق می ‌کند.

  مدیر چاپ هنر در زمینه ‌ی میزان سفارش‌ های چاپی استان قزوین بیان داشت: می‌ توانم بگویم که اکنون وضعیت سفارش‌ دهی به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است؛ کارخانه‌داری که تا دیروز یک ‌میلیون سفارش داشت در حال حاضر سفارش‌ هایش به کمتر از نصف این مقدار رسیده است. تولیدات کارخانه ‌ها کم شده و در ادامه میزان سفارش‌ ها حوزه ‌های دیگر ازجمله صنعت چاپ نیز کاهش پیداکرده است. بسیاری از واحدهای چاپی در حال حاضر با 20 تا 30 درصد توانشان در حال کار کردن هستند.

  مدیر چاپ هنر: دانشمان را باید ‌به‌روز کنیم و این مهم نیاز به حمایت ‌های در سطح کلان و دولتی دارد

  وی همچنین درباره برون ‌سپاری سفارش ‌های صنعت چاپ استان قزوین بیان داشت: یکسری از سفارش‌ های چاپی این استان به تهران می‌رود، دفتر مرکزی یکسری از چاپخانه‌ ها در تهران قرار دارد و به همین دلیل سفارش‌ ها را از سطح استان قزوین گرفته و به تهران می‌ سپارند. به‌این‌ترتیب بخش عمده ‌ای از کارها از استان قزوین خارج می ‌شود. همچنین ما پیشترها یکسری کارهای چاپی برای زنجان و گیلان انجام می ‌دادیم که در حال حاضر محدود شده است.

  این چاپخانه‌دار قزوینی درباره لزوم حمایت‌های دولتی از صنعت چاپ گفت: دولت نه تنها حمایت نمی‌ کند بلکه شرایط را سخت‌ تر هم می‌کند. ما برای حمایت از یک کار تولیدی و صنعتی نیازمند حمایت ‌های کلان هستیم؛ حمایت ‌های بانکی، سرمایه ‌گذاری و کمک‌ های ارزی برای ارتقا صنعت چاپ کشور لازم است. برای مثال برای اینکه کارهای چاپی در خود کشور انجام شود و از کشورهای دیگری همچون ترکیه کمک گرفته نشود نیاز داریم تا دستگاه‌ های چاپی به‌روز در داخل کشورمان داشته باشیم، دانشمان را نیز باید در همین رابطه ‌به‌روز کنیم و این مهم نیاز به حمایت ‌های در سطح کلان و دولتی دارد.

  چاپ هنرنیساریان در ادامه بیان داشت: با توجه به مسئله تحریم‌ها و رکود بازار شاید دولت نتواند تسهیلاتی در اختیار حوزه چاپ کشور قرار دهد اما می‌تواند باری مضاعف بر دوش چاپخانه‌داران نگذارد. یکی از مشکلات اساسی ما مسئله مالیات بر ارزش‌افزوده است که کمر چاپخانه‌داران را خم کرده است. مشکلات مالیاتی از یک‌سو و مسائل مربوط به بیمه و هزینه‌های جاری از سوی دیگر بر شانه‌های این صنف فشار مضاعف وارد کرده است. با این اوصاف کوچک‌ترین کمک دولت می‌تواند کمک به حل معضل مالیاتی باشد.

  مدیر چاپ هنر با اشاره به قیمت مواد اولیه مورد استفاده در حوزه چاپ بیان کرد: مواد مصرفی ما هم مانند همه اقلام 50 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته و از طرفی نمی‌توانیم متناسب با گرانی روی کالاها افزایش قیمت داشته باشیم چراکه استقبال و توان خرید مشتری بسیار کم می‌شود، به همین دلیل روز به روز حاشیه سود ما در حال کاهش است به‌طوری‌که از روزی 30 درصد سود به 10 درصد افت کرده‌ایم. قیمت مواد اولیه تأثیر بسیاری بر کار ما گذاشته است.

  بیشتر بخوانید: ایجاد بستر مناسب برای تولیدکنندگان صنعت چاپ

  وی در پایان گفت: بزرگ‌ترین خواسته‌ی ما این است که دولت برایمان مانع ایجاد نکند و اجازه دهد با آرامش به فعالیت خود ادامه دهیم چراکه مالیات یا افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه‌ انرژی‌های حامل که بدون هیچ نظارتی هر لحظه در حال افزایش است، مواردی هستند که جلوی پیشرفت ما را می‌گیرند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 1 =