نبرد نورد و آتش در چاپخانه دالاهو

  گزارشی از آتش سوزی در چاپخانه دالاهو

  0
  79
  چاپخانه دالاهو

   روز سه شنبه 16 دی ماه آتش سوزی مهیبی در اطراف خیابان انقلاب رخ داد؛ در پی این حادثه چاپخانه ای در آتش سوخت و خسارات مالی فراوانی به جای گذاشت. طبق خبرهای رسیده از منابع گوناگون زیان وارده در حدود دومیلیارد و پانصد میلیون تومان بوده است. در همین راستا چاپ و نشر آنلاین برای آگاهی بیشتر مصاحبه ای با میریونس جعفری نایب‌رئیس اول اتحادیه چاپخانه داران تهران که در محل حاضر شده و مدیر چاپخانه دالاهو، عبدالله براتی انجام داده است.

   میریونس جعفری نایب‌رئیس اول اتحادیه چاپخانه داران تهران، درباره چگونگی رخداد این حادثه بیان داشت: در حدود ساعت 11 شب سه شنبه مدیر چاپخانه دالاهو که از دوستان قدیم بنده هستند با من تماس گرفتند و درحالی که بسیار مضطرب و پریشان بودند خبر آتش گرفتن چاپخانه شان را به من دادند. فردای آن شب من به اتفاق جناب احمد ابوالحسنی (رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران) و جناب احمدرضا اعتمادمظاهری (مدیر عامل شرکت تعاونی چاپخانه داران تهران) برای بازدید در محل حاضر شدیم.

  وی در ادامه افزود: ایشان یک ماشین چاپ افست s 74 داشتند که کاملاً در این آتش سوزی از بین رفته بود. طبق تحقیقات نیز مشخص شد که دلیل آتش سوزی جرقه ای بوده که به دلیل اتصال تابلوی چاپخانه حین شست و شوی لاستیک های ماشین چاپ با الکل و بنزین مشتعل شده است. طبق گفته ی حاضران در حادثه، آتش سوزی به قدری ناگهانی و مهیب رخ داده که کارگران چاپخانه فرصت استفاده از کپسول های آتشنشانی موجود در چاپخانه را نیز نکرده اند و تنها توانسته اند جان خود را نجات دهند.

  میریونس جعفری در ادامه میزان خسارت وارده بر چاپخانه را بالای دو میلیارد تخمین زده و بیان داشت: متأسفانه در کنار خسارات وارد شده به ماشین ها، محل چاپخانه نیز استیجاری بوده و مدیر آن باید هزینه های مربوط به بازسازی محل را نیز تقبل کند. از سوی دیگر ماشین چاپ این مجموعه به میزان ارزش واقعی اش بیمه نشده بوده و همین مسئله مشکلات را دو چندان کرده است.

  وی تصریح کرد: اتحادیه همیشه درباره رعایت اصول ایمنی به اعضای خود هشدارهای لازم را داده است؛ آنها باید از همان ابتدا وسایلشان را بیمه کرده و علاوه بر آن قیمت ماشین آلاتشان را نیز نسبت به ارزش روز آن بیمه کنند؛ چرا که اتفاق یکباره رخ می دهد.

  جعفری درباره اقدامات اتحادیه در خصوص الزام رعایت موارد ایمنی توسط چاپخانه داران بیان داشت: اتحادیه قبل از اعطای مجوز به طور کامل از مجموعه ها و چاپخانه ها بازدید به عمل می آورد و اگر نقصانی در مورد رعایت نکات ایمنی مشاهده کند به هیچ عنوان مجوز صادر نخواهد کرد.

  بیشتر بخوانید: خسارت مالی بسیار از وقوع آتش سوزی در یک چاپخانه

  چاپخانه دالاهوجزئیات حادثه چاپخانه دالاهو

  عبدالله براتی مدیر چاپخانه دالاهو نیز درباره ی جزئیات این حادثه اظهار کرد: کار ما در زمینه ی چاپ کتاب است. ما یک دستگاه zp دو رنگ داشتیم که هر چند روز یکبار باید شسته  می شد. حدود ساعت چهار عصر این حادثه رخ می دهد. یکی از کارگران مشغول شست و شوی لاستیک های دستگاه های چاپ بوده که به دلیل جرقه های حاصل از اتصال تابلوی چاپخانه آتش سوزی رخ می‌دهد. کارگران خوشبختانه در این حادثه آسیب جزئی دیده اند اما دستگاه چاپ به طور کامل در آتش سوخت و محل چاپخانه نیز خسارت فراوانی دید.

  وی در ادامه بیان داشت: ما در این محل مستأجر هستیم و به این دلیل که هر سال مجبور به جا به جایی بودیم چاپخانه را به طور کامل بیمه نکردیم و این موضوع خسارت جبران ناپذیری به چاپخانه وارد کرده است. می توان گفت خسارت وارده به دستگاه صد درصد بوده، خسارت فراوانی نیز به محل وارد آمده است و سقف به طور کامل سوخته است و گمان نمی‌کنم که بیمه پرداخت خسارت را به طور کامل عهده دار شود.

  مدیر چاپخانه دالاهو افزود: دستگاه چاپ افست اكنون در بازار حدود ٨٠٠ ميليون تومان قيمت دارد كه بيمه فقط خسارت ٥٠٠ ميليون تومان آن را تقبل کرده است و دستگاه برش نيز مجدداً بايد خريداري شود که قيمت روز آن را نمي‌دانم.

  براتی همچنین اظهار کرد: چاپخانه ها معمولاً از مواد اشتعال زایی همچون نفت و بنزین برای شست و شوی دستگاه ها و ماشین آلات استفاده می کنند و ما در کار چاپ استفاده زیادی نیز از الکل داریم و از همین روی همیشه نیز امکان وقوع چنین اتفاقاتی هست که متأسفانه چاپخانه ما به آن دچار شد. ما تمهیداتی نیز برای جلوگیری از چنین رخدادهایی اندیشیده بودیم؛ هنگام این حادثه سه کپسول آتشنشانی در چاپخانه وجود داشت که متأسفانه به دلیل سرعت بالای حریق کارگران امکان استفاده از آن را پیدا نکردند.

  مدیر چاپخانه دالاهو در پایان با اشاره به وضعیت مبهم آینده کاری خود گفت: از ابتدای سال به‌دلیل بیماری کرونا وضعیت کسب‌و‌کار دچار رکود شده ‌است و حالا ما به‌دنبال وقوع آتش‌سوزی، وضعیت روشنی پیش روی خود نمی‌بینیم و نمی‌دانیم باید دوباره از کجا فعالیتمان را آغاز کنیم.

  چاپخانه دالاهو

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهارده − 10 =