روز ملی صنعت چاپ، یادمانی خجسته

  پیام مدیرکل چاپ و نشر ارشاد به مناسبت روز ملی صنعت چاپ

  0
  63
  بیست و هشتمین دوره هفته کتاب

  مهرزاد دانش با صدور پیامی فرارسیدن ۱۱ شهریور (روز ملی صنعت چاپ) را به دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه تبریک گفت.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، مهرزاد دانش، مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت فرارسیدن روز ملی صنعت چاپ، پیامی به شرح زیر منتشر کرد:

  «یازدهم شهریور، روز ملی صنعت چاپ، یادمانی خجسته برای این دستاورد مهم بشری است. کالاهای چاپی، در لحظه ‌لحظه و گوشه‌ گوشه زندگی اقشار مختلف مردم در هر جای جهان، حضور و تأثیری مستمر دارند و به همین دلیل، حامل وجوه مختلف اجتماعی هستند و سویه ‌های متنوع صنعتی، فرهنگی، هنری، علمی، رسانه ‌ای، بازرگانی، امنیتی و اقتصادی قابل توجهی به خود اختصاص داده‌اند. کمتر پدیده بشری است که همچون چاپ و محصولاتش، در عرصه های جزئی و کلان بروز داشته باشد.

  روز ملی صنعت چاپ، یادمانی خجستهکتاب، نوشت‌افزار، آثار هنری طراحی و گرافیکی، اعلان‌های تبلیغی، اوراق بهادار، بسته‌بندی وسایل منزل و دارو و مواد بهداشتی و اسباب بازی و مواد غذایی و ابزار فنی و بسیاری دیگر از جنبه‌های پردسترس روزمره معیشت مردمان، مصداق‌هایی پرشمار از اهمیت چاپ به شمار می‌آیند که در عین حال، حامل گنجینه‌های تمدنی و ملی‌ای همچون زبان رسمی و بومی نیز هستند و همین، ارج و قدر آن را دوچندان می‌سازد.

  این شایستگی ذاتی، بایستگی‌هایی را در حوزه توجه و اقدام نیز می‌طلبد. تلاطم‌های اقتصادی، تحمیل تحریم و بلای کرونا، اگرچه تأثیر خاص خود را بر کم و کیف فضای چاپ کشور گذاشته است و به ویژه در تأمین مواد اولیه، فعالان این عرصه را دچار تنگناهایی کرده است، اما بنا بر پشتکار و عشق دست‌اندرکاران چاپ، پویایی روند آن همچنان جاری است و همین غیرت ملی اهالی چاپ، اقتضا می‌کند تا مراجع اقتصادی، صنعتی و قانونی با توجه بیش‌تر به این حوزه گرانقدر در زمینه‌های مختلف فنی، مواد اولیه، تسهیلات صنفی و صنعتی، به روزرسانی قوانین نامتناسب با اقتضائات منطقی معاصر و گشایش‌های مالی و مالیاتی، مانع از رکود و فرسودگی در این عرصه شوند.

  این جانب ضمن تبریک روز ملی صنعت چاپ به همه فعالان صنفی و صنعتی عرصه بزرگ چاپ و زمینه‌های وابسته‌اش، آرزومندم این گستره با رفع محدودیت‌های یادشده، به منزلت واقعی خود بازگردد و رونق و شکوه و نشاطی درخور همراهش باشد.»

  بیشتر بخوانید: برگزاری احتمالی ششمین هفته علوم و فناوری چاپ به صورت آنلاین

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − سیزده =