صنعت چاپ کشور نیازمند تربیت نیروی ماهر و حمایت دولت

  یک کارآفرین و نوآوردر نمایشگاه بین‌المللی چاپ مطرح کرد

  0
  34
  صنعت چاپ کشور

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، مدیر مجتمع چاپ و بسته بندی آراد در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، ‌بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته که با حضور ۴۴۵ شرکت از ایران و ۱۲ کشور جهان آغاز به کار کرد گفت: صنعت چاپ کشور برای توسعه صادرات، ورود به بازارهای بین المللی و ارزش آفرینی کالاها در سال رونق تولید  نیازمند تربیت نیروی دانش بنیان و تکنسین است.

  به گزارش روابط عمومی مجتمع چاپ آراد، بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت و روسای اتحادیه‌ها آغاز به کار کرد.

  مهندس مرتضی حاکی مدیر مجتمع چاپ و بسته بندی آراد با اشاره به اینکه صنعت چاپ کشور صنعت اشتغال زا، کارآفرین و ارزش آفرین است گفت:  این صنعت بخش مهمی از ارزش آفرینی صادرات کالا ها و تولیدات را پوشش می دهد در حالی که با همه اهمیتی که دارد نه تنها از سوی دستگاه های ذیربط مورد حمایت قرار نمی گیرد بلکه در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها نیز مورد فراموشی قرار گرفته و در برنامه های توسعه نامی از این صنعت مهم و کلیدی به میان نیامده است. 

  وی افزود: صنعت چاپ کشور از مشکلات مختلف از جمله ماشین آلات فرسوده، تداخل و تعدد تصمیم گیری ها، نبود دانشگاه ها و رشته های کاربردی در نظام آموزش عالی، وارداتی بودن کالاهای مصرفی و نبود نیروی متخصص و تکنسین و … رنج می برد.

  او با اشاره به اینکه صنعت چاپ یکی از چند صنعت مهم و راهبردی در کشورهای توسعه یافته است اظهار داشت: صنعت چاپ با گردش مالی بسیار بالا در حال حاضر گردش مالی حدود یک هزار میلیارد دلاری دارد. اما در ایران این وضع به گونه ای دیگر است، متاسفانه سن میانگین ماشین آلات چاپ ما بیش از سی سال است. سرمایه یک تولید کننده ابزار و ماشین آلات  اوست در حالی که این موضوع یکی از چالش های صنعت چاپ کشور  است چرا که ماشین آلات در صنعت چاپ فرسوده و قدیمی است. 

  وی با اشاره به اینکه مجتمع چاپ آراد به عنوان یک مجموعه جوان و فناور برای ۷۰ نفر به طور مستقیم و برای ۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است گفت: نکته مثبت این است که جوانان ما اهمیت زیادی به این حرفه و شغل خود می دهند و حاضرند با تمام وجود برای پیشرفت آن تلاش کنند. از سوی دیگر از آنجایی که کادر مدیریتی جوان علاقه به استفاده از پرسنل جوان نیز دارد موجب می شود که مشکل بیکاری به تدریج در همان حوزه و در همان صنعت ریشه کن شود.

  حاکی افزود: در حال حاضر ما نیاز به این داریم که رسانه های قدرتمند کشور بویژه رسانه ملی از صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و راهبردی حمایت کند، فرصت های این صنعت را بیان و به برطرف شدن مشکلات آن تمرکز نماید و از نهادها و مسولان مرتبط رفع مشکلات این صنعت را مطالبه کند.

  وی بر توسعه آموزش های آکادمیک برای تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در این صنعت تاکید کرد و گفت: در این زمینه شرایط مناسبی حاکم نیست؛ تنها مرکز علمی کاربردی صنعت چاپ نیز تعطیل شده است. قطعا در صنعت چاپ نیاز به داشتن چنین مرکزی برای آموزش و علم آموزی در رشته های مختلف چاپ وجود دارد. از سوی دیگر با وجود تلاش های دانشگاه امیر کبیر هنوز راه اندازی رشته های صنعت چاپ  با مشکلاتی مواجه شده است.

  بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، ‌بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته یکی از بزرگترین رویدادهای نمایشگاهی در حوزه صنعت چاپ در خاورمیانه محسوب شده که با حضور ده ها شرکت کارآفرین، نوآور و فناور از ایران و کشورهای مختلف از سراسر دنیا برگزار می‌شود.

  گفتنی است خانم دکتر معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و هاشمی عضو کمیسیون اجتماعی از غرفه مجتمع چاپ آراد بازدید کردند.

  بیشتر بخوانید:
  حمایت از چاپ ایران ، توجه به توسعه کشور است

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − 7 =