راه حلی برای رفع مشکل سخت و زیان آور بودن کار در صنعت چاپ

  0
  89
  سخت و زیان آور

  عصر دیروز 3 دی ماه جلسه بررسی مشکلات بیمه مشاغل سخت و زیان آور در اتحادیه چاپخانه داران تهران برگزار شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ میر یونس جعفری، نایب رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: برای رهایی از ۴ درصد دوم مربوط به بیمه مشاغل سخت و زیان آور، باید از طریق یک وکیل چیره دست اقدام کنیم که هیئت مدیره جدید در این مورد کاملا مصمم است.

  فرهاد طباطبایی، رئیس سابق اداره بازرسی کار استان تهران و دبیر کمیته سخت و زیان آور و بیمه نیز در ادامه اظهار داشت: هر کارگاه و واحد چاپی باید برای تعیین سخت و زیان آور بودن عنوان مشاغل، مورد ارزیابی و آلاینده سنجی قرار گیرند. به این معنی که مختصات محیط کار سنجیده شود و بر اساس آن سنجش، در خصوص سخت و زیان آور بودن مشاغل تعیین تکلیف شود.

  رئیس سابق بازرسی استان تهران ادامه داد: در این باره شرکت هایی مورد تایید وزارت بهداشت هستند که کارشان سنجش سخت و زیان آور بودن محیط های کاری است. کارفرمایان صنعت چاپ می توانند از خدمات این شرکت ها برای بررسی محیط کاری خود بهره مند شوند تا شرایط محیط کارشان مشخص شود.

  سخت و زیان آورطباطبایی تاکید کرد: کارفرمایان بر اساس قوانین موظف هستند، بعد از دو سال محیط کاری را برای کارمندان خود از شرایط سخت و زیان آور به وضعیت مطلوب و سالم تبدیل کنند و بی شک آلاینده سنجی در کارگاه ها و واحدهای چاپی می تواند آنها را نسبت به ایمن سازی مقاطع مختلف آگاه سازد.

  طباطبایی همچنین افزود: طبق قانون کارگران می توانند به صورت انفرادی خود اظهاری و فرم شماره یک را پر کنند، در این فرم کارگر بیان می کند که در چه مکان هایی مشغول به کار بوده است. به عنوان مثال ممکن است کارگری برای یک واحد چاپی چندین سال قبل کار می کرده و با تسویه حساب کامل از آنجا رفته، اما اکنون بابت 5 سال سابقه کار در آن کارگاه از کمیته درخواست سخت و زیان آور می دهد و به یکباره برای کارفرما احظاریه صادر می شود که طبق آن باید مبلغ هنگفتی جریمه پرداخت کند، بنابراین برای جلوگیری از این مشکل آلاینده سنجی و بررسی وضعیت محیط کار به کارفرمایان کمک می کند تا شرایط محیط کار را بسنجند و اقدامات ایمنی را در این خصوص انجام دهند.

  وی در همین باره تصریح کرد: در نهایت نیز می توانید با شعب تامین اجتماعی مکاتبه کنید با توجه به اینکه به صورت گروهی درخواست بررسی این مورد را دارید درخواست های انفرادی را قبول نکنند تا وضعیت شما بر اساس فرم شماره 2 مشخص شود.

  سخت و زیان آورسخت و زیان آور

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × 1 =