جلوگیری از ادغام اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان زنجان

  0
  82
  اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان

  نماینده تشکل های صنعت چاپ گفت: بنده از مدیرکل ارشاد استان و رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان تقاضا دارم تا با نفوذی که دارند از ادغام این اتحادیه با سایر اتحادیه جلوگیری به عمل آورند زیرا این مسئله به‌هیچ‌عنوان در شأن صنعت چاپ نیست.

   غلامرضا شجاع، نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران درباره وضعیت صنعت چاپ استان زنجان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: همان‌طور که می‌دانید وضعیت صنعت چاپ جدای از حال صنایع دیگر نیست. وضعیت چاپ این استان نیز به وضعیت صنایع دیگر گره خورده است؛ با توجه به آنکه در این روزها همه شرایط سختی را تجربه می‌کنند وضعیت چاپ این استان نیز در شرایط چندان خوبی قرار ندارد.

  شجاع افزود: نبود سفارش‌ های کافی و گرانی مواد اولیه که این روزها بیشتر از پیش به فعالان این حوزه فشار می‌ آورد از معضلاتی است که استان زنجان با آن دست به گریبان است. همین امر باعث شده تا چاپخانه ‌ها در بستن قرارداد با اداره‌ها و شرکت ‌های دولتی دچار تردید شوند؛ برای مثال قبل از بستن قرارداد قیمت کاغذ بندی 400 هزار تومان بوده است و هنگام جمع‌بندی و تولید نهایی قیمت این مواد اولیه 450 هزار تومان شده است.

  اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان نماینده تشکل های صنعت چاپ اظهار کرد: در این بین چاپخانه‌داران مجبورند از حاشیه سود خود کم کنند و حتی در مواردی ممکن است دچار ضرر و زیان شوند. به این ترتیب نداشتن نقدینگی و نبود ثبات برای بستن قرارداد چاپخانه‌ ها را در وضعیت بدی قرار داده است.

  وی در ادامه بیان داشت: چاپخانه‌ های بزرگ به دلیل داشتن نقدینگی و سرمایه کافی می‌ توانند مواد اولیه خود را به هر قیمتی که هست تهیه کنند اما چاپخانه‌ های متوسط و یا کوچک‌ تر در این بین با ضرر مواجه می‌ شوند و مجبور به تعدیل نیرو یا تعطیلی چاپخانه هستند؛ متأسفانه در استان زنجان با تعطیلی چاپخانه ‌های خوبی مواجه شده ‌ایم که باعث تأسف است.

  شجاع درباره فعالیت اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان اظهار کرد: خوشبختانه در استان زنجان ما یک جوان فعال، شجاع و تلاشگر داریم که رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان است. ایشان علاوه بر آنکه به بزرگان و پیشکسوتان زنجان همچون جناب محمد امینی احترام می ‌گذارند و نظرات ایشان را برای بهتر کردن وضعیت اتحادیه جویا می ‌شوند موفق به انجام کارهای مثبتی به نفع اتحادیه شده ‌اند که مهم ‌ترین آن جلوگیری از ادغام اتحادیه صنعت چاپ با سایر اتحادیه ‌ها بوده است.

  مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران ادامه داد: رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان همچنین توانسته است رسته چاپ دیجیتال و صنف تابلوسازان را نیز جزو زیرمجموعه صنعت چاپ استان بیاورد. از دیگر اقدامات وی تهیه کاغذ دولتی برای اعضای اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان بود که باز هم جای تقدیر و تشکر دارد. کمتر اتحادیه ‌ای موفق شده است تا برای اعضا خود تسهیلات 12 درصدی بگیرد اما با تلاش‌ های جناب ندرلو حدود 90 درصد اعضا توانستند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

  وی همچنین در خصوص نیاز استان زنجان به داشتن شرکت تعاونی بیان داشت: همان‌طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت چاپ استان زنجان گرانی و عدم ثبات قیمت مواد اولیه است؛ از همین رو یکی از مهم ‌ترین اقداماتی که می‌ توان برای حل این مشکل انجام داد تاسیس شرکت تعاونی به‌منظور تهیه مواد اولیه به قیمت مناسب برای چاپخانه ‌داران است که امیدوار هستیم با کوشش‌ های جناب ندرلو این مشکل حل شود.

  بیشتر بخوانید: کاهش چشمگیر فعالیت چاپخانه ‌ها در زنجان در دوران کرونا

  شجاع درباره اهمیت وجود اتحادیه‌ های مستقل برای چاپخانه ‌داران اظهار داشت: اتحادیه‌ های چاپخانه ‌داران یکی از مهم ‌ترین اتحادیه‌ هایی هستند که در کشور ما وجود دارند. این صنف حتی به لحاظ امنیتی نیز برای کشور مهم است به همین دلیل در ادغام اتحادیه‌ ها که در دستور کار مجلس قرارگرفته است باید این مهم را در نظر بگیریم که اتحادیه ‌های دیگر صنوف زیرمجموعه اتحادیه چاپخانه‌ داران قرار بگیرد نه برعکس.

  نماینده تشکل های صنعت چاپ در ادامه گفت: اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان 310 عضو پروانه‌ دار دارد و بنده همین‌جا از مدیرکل ارشاد خانم کرباسی و اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان تقاضا دارم تا با نفوذی که دارند از ادغام این اتحادیه با سایر اتحادیه جلوگیری به عمل آورند چراکه دیده‌شده اتحادیه ‌های چاپی حتی با داشتن 400 عضو نیز با اتحادیه‌ های دیگر اصناف ادغام ‌شده‌اند که این مسئله به‌هیچ‌عنوان در شأن صنعت چاپ نیست.

  وی در پایان افزود: یکی از نیازهای اساسی استان زنجان در زمینه سرمایه‌گذاری است. این استان در حوزه صنعت چاپ جای کار بسیاری دارد. بنده همین‌جا از جناب ندرلو، رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران استان زنجان تقاضا دارم تا یک کمیته حمایت سرمایه‌گذاری با کمک اداره ارشاد ایجاد کنند و زمینه‌هایی که در این بخش جای سرمایه‌گذاری و رشد دارد شناسایی‌شده و اقدامات لازم پیرامون آن انجام شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 + 15 =