کمک به ناشران از طریق خرید کتب ارزشمند

  0
  29
  ناشران

  این روزها مشکلات زیادی برای ناشران به وجود آمده به طوری که خیلی از آن ها تصمیم به ترک حرفه خود گرفته اند و در این میان انتشار کتاب های ارزشمندی که لایق ماندگاری برای نسل های بعد را نیز دارند  متوقف شده است.

  به همین منظور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در نظر دارد برای سرپا نگهداشتن این فعالان این حرفه  و انتشار کتب ارزشمند دست به کارهای موثری بزند.

  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در سال مالی۹۸، جهت حمایت از تازه های نشر ناشران استان ، مبلغ ۴۰۵۰۰میلیون تومان اعتبار برای خرید کتابهای منتشر شده از ناشران و مولفان استان تخصیص داده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از،  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، محمدحسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هدف از حمایت خرید کتابهای ناشران استان را  اعتلای فرهنگ نوشتاری و ارتقای سطح دانش و فرهنگ عمومی و بهبود شرایط نویسندگان و مولفان و مترجمان در زمینه کتاب های ارزشمند و دارای مزیت های فرهنگی در موارد مختلف و حمایت از ناشرانی که امکانات خود را صرف انتشار کتب ارزشمند فرهنگی می کنند بیان داشتو گفت: این مهم به منظور کمک به غنی سازی کتابخانه های استان بر اساس اعتبارات تخصیص یافته انجام می شود.

  اسماعیلی اعلام داشت: این اداره کل در جلسه هیات ارزیابی خرید کتاب،  تعداد ۸۳ عنوان، معادل ۲۱۰۰ جلد کتاب از  ناشران و مولفان استان خریداری کرده است.

  خرید کتاب های ارزشمند ناشران

   

  وی افزود: بدون شک این اداره کل شاخص های برای انتخاب کتاب های ارسالی ناشران برای خرید حمایتی دارد که بر طبق آنها اقدام به خرید کتاب می نماید چراکه خرید کتاب انگیزه مضاعفی در نویسندگان و ناشران  قزوین جهت فعالیت کیفی تر ایجاد می کند و همین امر در نهایت موجبات رونق حوزه نشر استان را فراهم می سازد.

  مشکلاتی که به دلیل گرانی کاغذ دربازار تولید کتاب به وجود آمد باعث شد تا بسیاری از ناشران دست از کار بکشند.  به همین دلیل دولت برای کمک به وضعیت ناشران و همچنین ارتقا سطح فرهنگ کتاب خوانی کشورتمهیداتی اندیشیده از جمله این اقدامات، اقدام  به توزیع کاغذ دولتی بود، به این ترتیب برای ناشرانی که تولید کتاب داشتند سهمیه کاغذ در نظر گرفته شد. با وجود مشکلاتی که در ابتدای اجرای این طرح به وجود آمد اما در نهایت به نفع ناشران کاغذهای دولتی توزیع شد.

  در همین راستا و به منظور حمایت از کتب ارزشمندی که ارزش مکتوب شدن و ماندگاری در میان مردم را داشتند دولت تمهیدات دیگری نیز اندیشید و دست به اقدامات موثرتری زد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین تشریح کرد: در روند خرید حمایت کتاب از ناشران استان، کتاب هایی که با موضوعاتی همچون کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی استان، سمت گیری در جهت تقویت و ترویج فرهنگ اسلامی، کمک به حفظ، گسترش و غنای زبان ادبیات فارسی باشند و کتابهایی که ارتباط موضوعی با مباحث ایران شناسی، تاریخ و ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشته باشند و همچنین آثار نوقلمان در اولویت خریداری قرار می گیرند.

  وی در ادامه تاکید داش: البته علاوه بر موارد مذکور کیفیت مطالب منتشر شده در کتاب با کیفیت چاپ و رعایت اصول فنی نگارش نیز در ارزیابی و انتخاب خرید کتاب تاثیر گذار است.

  با توجه به مطالب بیان شده باید گفت تصمیم برای حمایت از فعالانی که کتب ارزشمند و با کیفیت تولید می کنند یکی از راه های ارتقاء سطح فرهنگ است.  درست است که برای صرفه جویی در کاغذ خیلی از کتاب ها به صورت دیجیتال عرضه می شوند اما چاپ کاغذی کتاب و نگهداری آن در کتابخانه ها به عنوان میراثی برای نسل های بعدی اقدامی ارزشمند است.

  بیشتر بخوانید:

  نمایشگاه کتاب فرصتی برای ناشران
  جای خالی نمایشگاه بین المللی کتاب دین

   

   

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 − نه =