صدور رأی نهایی و تجدید نظر در پرونده‌ های قاچاق کتاب

  گفت و گو با وکیل کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان

  0
  44
  پرونده‌ های قاچاق کتاب

  به گفته وکیل کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان، حدود ۲۰ ناشر در پرونده‌ های قاچاق کتاب،  شکایت کرده اند که این پرونده ها در مرحله تجدیدنظرخواهی قرار دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ امیرحسین فواکه، وکیل کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان با اشاره به شکایت ناشران زیان‌دیده از پرونده‌ های قاچاق کتاب گفت: در این زمینه بیش از ۲۰ ناشر تا کنون شکایت کرده‌اند که چندین پرونده پیروی این شکایت‌ها تشکیل شده است. کارهای دادرسی این پرونده‌ها در حال پیگیری است و دادگاه‌ها، احکام بدوی را به‌نفع شکات صادر کرده‌اند.

  وی در ادامه درباره پرونده‌ های قاچاق کتاب بیان کرد: اکثر این پرونده‌ های قاچاق کتاب اکنون در مرحله رسیدگی به تجدید نظر‌ند و ما منتظر نتیجه تجدید نظرخواهی هستیم تا روند قانونی را دنبال کنیم.

  فواکه با بیان اینکه در یکی از این پرونده‌ ها چاپ غیرقانونی بیش از ۶۰۰ هزار جلد کتاب طرح شده است، عنوان کرد: در این زمینه شکات دادخواست حقوقی برای مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم داده‌اند و امیدواریم بتوانیم در این زمینه نیز به نتیجه برسیم.

  پرونده‌ های قاچاق کتاب وی همچنین در پایان گفت: اکنون در انتظار صدور رأی نهایی و نتیجه دادگاه تجدیدنظر هستیم که به دلیل گستردگی ابعاد انجام آن کمی زمان‌بر خواهد بود.

  تشکیل و آغاز به‌ کار کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان به تاریخ 22 دی‌ماه 1395 برمی‌گردد که در این تاریخ، تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با سه‌ هدف منعقد شد؛ صیانت از حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان و ناشران، بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی در حوزه نشر و فرهنگ‌سازی در جهت موضوع تفاهم‌نامه و ترویج اخلاق حرفه‌ای.

  بیشتر بخوانید: ضربه به ناشران با نشر غیر قانونی و قاچاق کتاب

  این کارگروه تلاش می‌کند با استفاده از تمامی اهرم ها و ابزارهای قانونی به مقابله با جریان تکثیر غیرقانونی آثار اعم از چاپی، الکترونیکی، صوتی، نرم‌افزاری، چند رسانه‌ای در فضای حقیقی و مجازی بپردازد و تلاش‌های این کارگروه در سال‌های اخیر به شناسایی، پلمب و پیگیری‌های قضایی در مقابله با متخلفان و قاچاقچیان کتاب انجامیده و پیگیری پرونده‌ها و تخلفات احتمالی دیگر، در دستور کار این کارگروه قرار دارد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 2 =