پیشنهاد واردات کاغذ توسط تعاونی های استانی ناشران

  گفت و گو با کمال کمایی، رئیس تعاونی ناشران استان خوزستان

  0
  33
  واردات کاغذ

  رئیس شرکت تعاونی ناشران استان خوزستان با پیشنهاد واردات کاغذ گفت: یک ناشر خوزستانی مجبور است هزینه حمل و نقل از تهران را بابت تهیه کاغذ پرداخت کند و در این میان هزینه‌ هایی به ناشران استانی تحمیل می ‌شود که باز هم قیمت کاغذ را برای آن ‌ها افزایش می ‌دهد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ کمال کمایی، رئیس تعاونی ناشران استان خوزستان با اشاره به توزیع کاغذهای یارانه ‌ای و تاثیر آن در بازار نشر، گفت: تعاونی ناشران کشور که متولی توزیع کاغذ است، معمولا قیمت‌ ها را با قیمت‌ بازار تنظیم می ‌کند؛ یعنی قیمتی که به ناشران داده می ‌شود، نصف قیمت بازار است، زیرا کاغذ تا وقتی به دست ناشر می‌ رسد، فرآیندی طی می‌ کند و چند واسطه را پشت سر می‌ گذارد؛ شرکت خریدار و فروش به تعاونی آشنا و این تعاونی به ناشران.

   وی در این زمینه توضیح داد: اگر این قیمت یک سوم قیمت کاغذ در بازار باشد، اثرگذار است اما وقتی به نصف می ‌رسد اثرگذاری خود را از دست می ‌دهد و تا وقتی فرآیند چاپ و نشر اتفاق بیفتد، قیمت کتاب افزایش پیدا می‌کند.

  واردات کاغذ کمایی با بیان اینکه به‌صورت کلی توزیع کاغذ دولتی به ناشران یک کمک بسیار خوب است، ادامه داد: به لحاظ حمایتی این کاغذها کمک خوبی به ناشران کرده است تا این حرفه را ادامه دهند و کتاب‌هایشان را منتشر کنند، زیرا در شرایط اقتصادی کنونی تهیه کاغذ بار اقتصادی زیادی دارد.

   وی با اشاره به لزوم تامین کاغذهای باکیفیت و خوب برای ناشران، پیشنهاد کرد: به تعاونی ‌های ناشران در هر استان اجازه بدهند به‌صورت مستقیم واردات کاغذ داشته باشند زیرا فرایند ارسال و توزیع کاغذ به شهرهای مختلف هزینه دارد و اجازه واردات کاغذ برای هر تعاونی استانی هزینه‌های مختلف را برای هر استان و شهرستان کاهش می‌دهد.

   کمایی در زمینه واردات کاغذ تاکید کرد: الان یک شرکت، کاغذ را به کشور وارد می‌کند و در اختیار تعاونی ناشران کشور قرار می‌دهد، در این تعاونی فرآیندهای مختلفی برای اختصاص و توزیع کاغذ شکل می ‌گیرد و بعد به ناشران مختلف داده می‌شود، بعد یک ناشر خوزستانی مجبور است هزینه حمل و نقل از تهران را پرداخت کند و در این میان هزینه‌ هایی به ناشران استانی تحمیل می ‌شود که باز هم قیمت کاغذ را برای آن‌ها افزایش می‌دهد.

   وی با بیان اینکه خوزستان امکان واردات کاغذ دارد، گفت: اگر به تعاونی ناشران خوزستان امکان واردات کاغذ از بندرهای اطراف خود مثل منطقه آزاد اروند داده شود، هزینه‌های اضافی که مجبور به پرداخت آن است حذف می‌شود و کاغذ به قیمت یک سوم به دستش می‌رسد. از سوی دیگر ضایعات هم کمتر می‌شود؛ زیرا گاهی در مرحله ارسال کاغذها دچار آسیب‌دیدگی می‌شود.

   کمایی یادآور شد: شرکت تعاونی آشنا در این مدت تلاش خود را انجام داده است تا کاغذ به شکل خیلی خوب به همه ناشران برسد ولی می‌توان از ظرفیت تعاونی ناشران استان‌ها یا منطقه‌های مختلف برای توزیع کاغذ استفاده کرد زیرا به این شکل هزینه‌ها خیلی کاهش پیدا می‌کند و اثرگذاری بیشتری هم خواهد داشت.

   وی با اشاره به کارکردهای استانی شدن توزیع کاغذ گفت: اکنون بسیاری از کاغذهای موجود در کشور، چینی است که بیشتر آن‌ها بازیافتی است و برای کارهای تبلغاتی استفاده می‌شود. در برخی استان‌ها به دلیل رطوبت و شرایط جغرافیایی، وضعیت به‌گونه‌ای است که کاغذها باید از جنس چوب باشند، مثل کاغذ اندونزی و اگر غیر از آن باشد، به‌دلیل رطوبت هوا در مدت زمان کوتاهی تغییر شکل می‌دهند و این‌ها از جمله دغدغه‌هایی است که ناشران با آن درگیر هستند و باید به آن‌‌ها توجه داشت.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 − 6 =