طرح های ترویج کتاب و کتابخوانی در تابستان امسال

  گفت ‌و گو با مدیرکل امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

  0
  62
  ترویج کتاب و کتابخوانی

  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فصل تابستان طرح ‌های متنوع ترویج کتاب و کتابخوانی مانند کتاب پارک، پاتوق کتاب، مسابقه کتاب‌خوانی مجازی و اتوبوس کتابگرد هدهد را برگزار می‌کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ ایمان کرد مدیرکل امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت ‌و گو با ایبنا، با اشاره به برنامه‌ های پیش‌بینی شده این سازمان برای فصل تابستان با عنوان «روی خط زندگی» گفت: مجموعه برنامه‌ها با محوریت کتاب و ترویج کتاب و کتابخوانی در اوقات فراغت با عنوان کتابستان در نظر گرفته شده است که پاتوق کتاب، جام باشگاه‌های کتابخوانی، کتاب خبرنگار، اتوبوس کتابگرد هدهد، مسابقه کتابخوانی مجازی و کتاب پارک تهران برخی از این برنامه‌ها به‌شمار می‌آید.

   وی افزود:‌ تمام برنامه‌های اوقات فراغت تابستان امسال با عنوان کلی «ك…تابستان» و با رویکرد تحکیم کتابخوانی به ‌عنوان فعالیت فرهنگی سودبخش، کم‌هزینه و سالم برای تمام اعضای خانواده و رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا خواهد شد.

  ترویج کتاب و کتابخوانی

  پاتوق کتاب و جام باشگاه‌های ترویج کتاب و کتابخوانی

  کرد با اشاره به اهداف برنامه پاتوق کتاب به عنوان یکی از این طرح‌ها توضیح داد:‌ این طرح با هدف ارتقای فرهنگ کتابخوانی و فرهنگ مطالعه، کاهش آسیب‌های فردی و خانوادگی محدودیت‌های اجتماعی و غنی‌سازی اوقات فراغت خانواده‌ها پیش‌بینی شده است.

   وی همچنین درباره برنامه‌هایی که در پاتوق کتاب اجرا خواهد شد، گفت: این برنامه در تداوم برنامه‌های حوزه کتاب، کتابخانه‌ها و ترویج کتاب و کتابخوانی در جشنواره خدمت در قالب معرفی، رونمایی، نقد و نظر، در اختیار قرار دادن فایل کتاب (با حفظ حق مالکیت معنوی مؤلف/ناشر) پادکست، بریده متن، اینفوگراف، خوانش کتاب، یک کتاب یک نویسنده و … در فضای مجازی برگزار می‌شود.

   کرد با بیان اینکه پاتوق کتاب، ترویج کتاب و کتابخوانی با تأکید بر اولویت مطالعه کتاب‌های موجود شهروندان در منازل برگزار می‌شود عنوان کرد: علاوه بر آن کتاب‌های موجود در کتابخانه دیجیتال و معرفی شده مناطق و قالب‌های جدید کتاب‌ها اعم از کتاب‌های دیجیتالی و صوتی در اولویت است و تلاش شده که برای اجرای آن از بستر شبکه‌های اجتماعی به منظور مطالعه کتاب استفاده شود. همچنین از گفتمان انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت با تأکید بر کتاب‌های تقریظی مقام معظم رهبری استفاده شود.

   وی همچنین از اجرای برنامه دوره آموزش مجازی ارتقای مهارت‌های کتابداران در حوزه فناوری‌های نوظهور خبر داد و گفت: این برنامه با هدف افزایش مهارت‌های کتابداران در حوزه شناخت تازه‌های نشر، افزایش کتابداران در حوزه خدمات مرجع و مبانی کتاب درمانی، ارتقای دانش و مهارت کتابداران در به‌کارگیری فناوری‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی، ارتقای کیفی برنامه‌ها و خدمات کتابخانه‌های مناطق در فضای مجازی برگزار خواهد شد.

   کرد تاکید کرد: این برنامه با همکاری انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری و اطلاع‌رسانی و اساتید دانشگاه در قالب برگزاری دوره آموزشی و همایش تخصصی با موضوع ارتقای مهارت‌های کتابداران سازمان در حوزه فناوری‌های نوظهور از طریق آموزش از راه دور و اخذ آزمون به صورت مجازی برگزار می‌شود و انتظار می‌رود با آموزش‌های ارائه شده، کیفیت خدمات و برنامه‌های مناطق ارتقا پیدا کند.

   وی همچنین به اجرای برنامه جام باشگاه‌های کتابخوانی کودکان و نوجوانان با هدف ارتقای فرهنگ مطالعه و نهادینه‌سازی کتابخوانی بین کودکان و ارتقای مهارت کارگروهی و مشارکت اجتماعی اشاره کرد و گفت: از جمله موضوعاتی که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود، می‌توان به تشکیل ۱۰۰ باشگاه کتابخوانی با مشارکت و هدایت تسهیلگران، مطالعه کتاب‌های مفید و آموزنده توسط کودکان و نوجوانان، ارتقای مهارت‌های تفکر خلاق، تولید آثار فرهنگی هنری و افزایش مهارت مسئولیت‌پذیری و مشارکت در کارگروهی اشاره کرد.

   کرد با توضیح درباره چگونگی اجرای این طرح افزود:‌ در این برنامه تسهیل‌گران، تشکیل‌دهنده باشگاه‌ها هستند که با سرپرستی‌شان به کار کتابخوانی، بحث و گفت‌و‌گو درباره کتاب، دیدن گروهی فیلم و بحث و گفت‌وگو درباره فیلم، نوشتن نامه به نویسندگان کتاب‌ها، ساخت فیلم21 ثانیه‌ای درباره کتاب‌های خوانده شده برای معرفی آن‌ها و انتخاب بهترین کتاب‌ها می‌پردازند و به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا و عدم استقبال خانواده‌ها، از ظرفیت‌های فضای مجازی و غیرحضوری باشگاه با هدایت تسهیلگران یا تشکیل باشگاه‌های خانوادگی استفاده خواهد شد.

  ترویج کتاب و کتابخوانی

  از کتاب خبرنگار تا مسابقات کتابخوانی مجازی

  کرد همچنین درباره بخش دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای فصل تابستان گفت: در اینجا می‌خواهم به طرح کتاب خبرنگار اشاره کنم که با هدف ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تحکیم نقش رسانه در ترویج کتاب و کتابخوانی و جایگاه خبرنگاران در ارتقای فرهنگ مطالعه برگزار خواهد شد.

   وی ادامه داد: در این طرح علاوه بر بزرگداشت روز خبرنگار و پاسداشت یاد و نام شهدای خبرنگار، از خبرنگاران فعال در حوزه کتاب و ترویج کتاب و کتابخوانی تجلیل خواهد شد و آثار شاخص خبرنگاران نویسنده برای مخاطبان معرفی می‌شوند.

   کرد درباره برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این طرح گفت: رونمایی یا معرفی یک کتاب از خبرنگاران، یا یک کتاب شاخص در حوزه خبر و رسانه، پیشنهادهای خواندنی خبرنگاران شاخص چهره برای ایام تابستان در قالب کلیپ کوتاه در فضای مجازی و در صورت فراهم بودن برگزاری جلسات تجمعی از خبرنگاران شاخص در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی و مطالعه تقدیر خواهد شد.

   وی همچنین به برنامه اتوبوس کتابگرد هدهد عنوان کرد:‌ این طرح با هدف ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و ایجاد فضای پرنشاط و امید به آینده در بین مخاطبان چند سالی است که اجرا می‌شود و فراهم ساختن امکان دسترسی به کتاب به ویژه در مناطق کم برخوردار و محلات فاقد کتابخانه، ایجاد انگیزه و جو نشاط و امید به آینده در بین مخاطبان و نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه و انس با کتاب در بین مخاطبان را دنبال می‌کند.

   کرد با بیان اینکه در این برنامه نیز رعایت قوانین بهداشتی به‌دلیل بیماری کرونا در اولویت قرار دارد، افزود:‌ برنامه‌های سرگرم کننده و آموزنده توسط اتوبوس‌های کتاب مجهز شده کتابگرد هدهد در سطح مناطق کم‌برخوردار در نظر گرفته شده است، مثل جلسات قصه‌خوانی و کتابخوانی که این کار با رعایت اصول بهداشتی از جمله ضدعفونی اتوبوس‌ها و اعطای ماسک و دستکش به مخاطبان انجام می‌شود.

   کرد به برنامه مسابقات کتابخوانی مجازی تمرکزی با همکاری اپلیکیشن طاقچه اشاره کرد و گفت: ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و ایجاد جو رقابت فرهنگی بین مخاطبان اهداف اصلی این طرح به شمار می‌آیند و قرار است توزیع رایگان فایل یک یا چند عنوان کتاب همزمان با برگزاری مسابقه و مطالعه آن‌ها توسط مخاطبان با موضوعات مناسبت‌های دینی از جمله دهه کرامت، دهه ولایت، سالروز ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت امام علی(ع) و ماه محرم در قالب این طرح اجرا شود.

   به گفته وی، این برنامه در تداوم برنامه‌های مسابقات کتابخوانی مجازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشارکتی و هم‌افزایی نهادهای فرهنگی متعهد در مناسبت‌های دینی‌ـ‌مذهبی شاخص فصل تابستان به‌صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد.

  دیدار با خالق قصه‌ها و کتاب‌پارک

  کرد با اشاره برنامه یک دقیقه با خالقین قصه‌ها با هدف معرفی نویسندگان و آثار ارزشمند متعهد به ارزش‌های اخلاقی معاصر کشور توضیح داد: در این طرح ۱۰ نویسنده شاخص ادبیات کودك و نوجوان، آثار، جوایز آنان معرفی می‌شود. همچنین؛ خوانش یک یا بخشی از یکی از داستان‌های نویسندگان توسط خود آنان و انتشار در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای توجه خانواده‌ها به موضوع کتابخوانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

   وی افزود: تهیه یک فیلم چند دقیقه‌ای از یک دقیقه معرفی، توصیه، تجربه یا بیان احساس نویسندگان کودك و نوجوان و در ادامه معرفی نویسنده و آثار شاخص وی از جمله محتویات این برنامه است.

   کرد درباره برنامه دیگری که برای ایام تابستان پیش‌بینی شده است گفت: طرح «کتاب پارک» برای تشویق مردم به خصوص کودك و نوجوان به کتابخوانی، به ویژه آثار مرتبط با ادبیات پایداری همچنین کمک به عرضه و معرفی و فروش آثار خوب نویسندگان با شرایط مناسب و پر کردن قسمتی از اوقات فرغت شهروندان اجرا خواهد شد.

   وی از ترویج کتاب و کتابخوانی و در دسترس ساختن کتاب‌های خوب با قیمت مناسب به عنوان اهداف کلی طرح نام برد و عنوان کرد: پر کردن اوقات فراغت تابستان، کمک به نویسندگان و ناشران برای فروش آثار مکتوب با تخفیف‌های مناسب برای کمک به مصرف‌کنندگان، استفاده از ظرفیت مشارکت اجتماعی و تمرکز بر موضوع کتاب و بردن کتاب به زندگی روزمره مردم در راستای مطالبه مقام معظم رهبری را در این طرح دنبال می‌کنیم.

   کرد تاکید کرد: در کتاب پارک پویش مردمی کتابخوانی با هدایت و تسهیل‌گری متخصصان حوزه کتاب به همراه معرفی و عرضه کتاب‌های برگزیده با تخفیف ویژه به مخاطبان با حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و ارائه خدمات به مخاطبان با تخفیف ویژه اجرا می‌شود.

  بیشتر بخوانید: قصه تلخ به محاق رفتن کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نه − پنج =