نمایشگاه کتاب ترکمنستان مدال را برگردن ناشران ایرانی انداخت

  0
  17
  نمایشگاه کتاب

  درخشش ناشران ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ترکمنستان

  ناشران ایرانی با حضور فعال و تاثیرگذار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ترکمنستان به عنوان بهترین شرکت‌کننده خارجی در این نمایشگاه شناخته شدند.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از  ایسنا ، هفت ناشر ایرانی «الهدی»، «راه ابریشم»، «آستان قدس رضوی»، «دانشگاه فردوسی مشهد»، «بوستان کتاب»، «فرهنگستان هنر» و «مختومقلی فراغی گرگان» در کنار رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد، با هشت غرفه بیشترین تعداد ناشران کشورهای خارجی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ترکمنستان را به جمهوری اسلامی ایران اختصاص دادند و به خاطر تنوع آثار ارائه شده و نیز طراحی غرفه‌ها به عنوان شرکت‌کننده برتر این نمایشگاه برگزیده شدند.

  ناشران ایرانی در این نمایشگاه با ارائه ۱۱۰۰ عنوان کتاب به زبان‌های فارسی، انگلیسی، روسی و ترکمنی و در سطوح مختلف کودک و بزرگسال، میزبان خیل علاقه‌مندان ترکمنی به‌ویژه دانشجویان این کشور بودند. رایزنی فرهنگی ایران نیز با ارائه کتاب‌های نفیس با موضوعات مختلف بویژه گردشگری و ایرانگردی، همچنین عرضه بیش از ۵۰ عنوان کتاب ترجمه شده به ترکمنی، مخاطبان را مهمان تاریخ، فرهنگ و معارف غنی ایران کرد.

  تقدیر از پروفسور «آلماز یازبردی‌اف»، نویسنده شهیر ترکمن در غرفه رایزنی فرهنگی ایران، با حضور بهرام طاهری معاون سفیر و اعضای سفارت جمهوری جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، از جمله رویدادهای دیگر این نمایشگاه بود که نخستین تقدیر از این نوع در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ترکمنستان به شمار می‌رود.

  در حاشیه این نمایشگاه همایش «کتاب راه همکاری و توسعه» نیز برگزار شد که رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران با ارائه مقاله‌ای با موضوع «کتاب و کتابخوانی نزد ایرانیان» به ریشه‌های تاریخی توجه ایرانیان به موضوع کتاب و اهمیت آن در ایران پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

  در طول برگزاری نمایشگاه، غرفه‌های ایران از سوی «رشید مرداف» -معاون رئیس جمهور و وزیر امورخارجه-، «بهار گل عبدی یوا» -معاون رئیس جمهور در امور فرهنگی- و «آتا گلدی شاه مراد اف» -وزیر فرهنگ ترکمنستان- مورد بازدید و تقدیر قرار گرفت.

  در مراسم پایانی   این نمایشگاه کتاب  که با حضور ناشران خارجی و داخلی، مقامات رسمی دولت ترکمنستان و شخصیت‌های فرهنگی این کشور برگزار شد، ناشران ایرانی به عنوان بهترین شرکت‌کننده خارجی در این نمایشگاه به خاطر ارائه آثار متنوع و طراحی غرفه‌ها برگزیده شدند و دیپلم افتخار و لوح ویژه نمایشگاه از سوی رئیس اداره دولتی انتشارات ترکمنستان، به رایزنی فرهنگی کشورمان به عنوان  مسئول و هماهنگ کننده حضور شایسته ناشران ایرانی اهداء شد. همچنین با دعوت مسئولین این نمایشگاه، رایزن فرهنگی کشورمان با حضور در جایگاه هیئت رئیسه، جوایز و لوح یادبود نمایشگاه را به دیگر شرکت‌کنندگان اهدا کرد.

  این نمایشگاه  کناب دو روزه که روز سه‌شنبه (۱۴ آبان) با پیام قربانقلی بردی محمداف -رئیس جمهور ترکمنستان– و با حضور رشید مرداف -معاون رئیس جمهور ترکمنستان-، وزرای فرهنگ و آموزش و سفرا، دیپلمات‌های خارجی مقیم عشق‌آباد و شخصیت‌های فرهنگی ترکمنستان  افتتاح شده بود، شامگاه ۱۵ آبان طی مراسمی به کار خود پایان داد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هشت + 18 =